Meeting Point Europe
FIPRESCI Pod záštitou Medzinárodnej federácie filmových kritikov FIPRESCI. V hlavnej súťažnej kategórii, nazvanej MEETING POINT EUROPE, premietneme kolekciu najlepších európskych filmov vyrobených v rokoch 2017 a 2018, ktorá vznikla ako výsledok hlasovania európskych filmových kritikov.
streda 12. 9.
20:00

Šťastný Lazzaro

happy_as_lazzaro-2

Lazzaro felice, r. Alice Rohrwacher, IT, 2018; 125 min.; it / cz tit,

Toto je príbeh o stretnutí medzi mladým sedliakom Lazzarom, ktorý je taký dobrosrdečný, až ho často považujú za prostáčika, a mladým šľachticom Tancredim, pre ktorého je jeho predstavivosť prekliatím. Puto lojálnosti je definitívne potvrdené, keď Tancredi požiada Lazzara, aby zosnoval jeho únos. Toto zvláštne a nepravdepodobné spojenectvo je pre Lazzara zjavením. Priateľstvo také vzácne, že Lazzara hľadajúceho Tancrediho prenesie v čase. Prvýkrát sa ocitá vo veľkom meste, kde sa z neho stáva niečo ako fragment zabudnutej minulosti v modernom svete.

taliansky_institut

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

štvrtok 13. 9.
11:00

Náklad

load-2

Teret, r. Ognjen Glavonić, RS/FR/HR/IR/QA, 2018; 98 min.; srb / en sub / sk tit,

Vlada sa počas bombardovania Srbska vojskami NATO v roku 1999 živí ako vodič kamióna. Za úlohu dostal preniesť neznámy náklad z Kosova do Belehradu, a tak prechádza neznámym územím poznačeným vojnou. Vie, že keď si svoju úlohu splní, bude sa musieť vrátiť domov a čeliť následkom svojho konania.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

17:00

Studená vojna

cold_war-2

Zimna wojna, r. Pawel Pawlikowski, PL/FR/GB, 2018; 84 min.; pl, fr, de, hr / cz tit,

V období budovania stalinského Poľska, ale tiež modernej Európy sa odohráva príbeh veľkej osudovej lásky – speváčky Zuly a skladateľa Wiktora. Nedokážu spolu byť, ale zároveň sa neuveriteľne priťahujú a nevedia byť ani od seba. V kulisách Varšavy, Berlína a Paríža znie jazzová a folklórna hudba a Zula s Wiktorom rozohrávajú nádhernú, ale trpkú baladu, svoju vlastnú studenú vojnu.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

20:00

Hrozná matka

scary_mother

Sashishi deda, r. Ana Urushadze, GE/EE, 2017; 107 min.; ge / en sub / sk tit,

50-ročná žena v domácnosti Manana musí konfrontovať svoje dve protikladné identity oddanej matky a skvelej, no nekonvenčnej spisovateľky. Keď si musí vybrať medzi svojou rodinou a svojou vášňou, rozhodne sa naplno ponoriť do písania a obetovať sa mu mentálne i fyzicky.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

piatok 14. 9.
17:00

Muž, ktorý zabil Dona Quijota

man_who_killed_don_quijote-2

The Man Who Killed Don Qixote, r. Terry Gilliam, ES/FR/BE/PT, 2018; 132 min.; en, es / cz tit,

Cynický reklamný režisér Toby sa ocitne v pasci výstredných bludov starého španielskeho obuvníka, ktorý je presvedčený o tom, že je Don Quijote. Počas spoločných komických a čím ďalej surreálnejších dobrodružstiev je Toby nútený do konfrontácie s tragickými následkami filmu, ktorý natočil ako mladý idealista – filmu, ktorý navždy zmenil nádeje a sny malého španielskeho mestečka. Môže Toby niečo zmeniť a získať tak späť svoju ľudskosť? Ustojí Don Quijot svoje šialenstvo a hroziacu smrť? Alebo láska porazí každého?

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

20:00

Dogman

dogman-2

Dogman, r. Matteo Garrone, IT/FR, 2018; 102 min.; it / cz tit,

Film Dogman, s podtitulom „mestský western“, sa odohráva na talianskom predmestí niekde medzi veľkomestom a divokou prírodou. Marcello, drobný a jemný majiteľ salóna pre psov, sa ocitá v nebezpečnom vzťahu podrobeného a podrobiteľa s bývalým boxerom Simonem, ktorý terorizuje celé okolie. V snahe získať späť svoju dôstojnosť Marcello neočakávane podľahne myšlienkam na pomstu.

taliansky_institut

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

Sobota 15. 9.
14:00

Striedavá starostlivosť

custody-2

Jusqu'à la garde, r. Xavier Legrand, FR, 2017; 90 min.; fr / cz tit,

Miriam a Antoine Bessonovci sa rozvádzajú. Miriam sa snaží získať syna Juliena do osobnej starostlivosti, aby ho ochránila pred otcom, o ktorom tvrdí, že je násilnícky. Avšak Antoine vystupuje ako ukrivdený otec, takže sudkyňa pridelená na tento prípad rozhodne o striedavej starostlivosti. Julien je rukojemníkom eskalujúceho konfliktu medzi svojimi rodičmi, ale aby sa predišlo najhoršiemu, je nútený byť jeho súčasťou.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

23:00

Climax

climax-2

Climax, r. Gaspar Noé, FR, 2018; 95 min.; fr, en / cz tit,

Film sleduje skupinu dvadsiatich tanečníkov, ktorých čaká trojdňové skúšanie v starej škole uprostred lesa. Tu zorganizujú záverečnú párty s veľkou misou sangrie. Atmosféra rýchlo naberá na obrátkach, zjavne sú omámení drogami, hoci nevedia, kto alebo kedy im drogy dal. Netreba veľa a ich stav vyvrcholí neurózami a psychózami, ktoré len znásobuje elektrizujúci rytmus hudby. Kým niektorí z nich sa vznášajú, iní sa prepadajú do pekiel…

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

Nedeľa 16. 9.
14:00

Leto

summer-2

Leto, r. Kirill Serebrennikov, RU/FR, 2018; 126 min.; ru / cz tit,

Leningrad, leto na začiatku 80. rokov. Undergroundová rocková scéna prekvitá. Medzi nasledovníkmi Led Zeppelin a Davida Bowieho je mladý Viktor Coj, odhodlaný preraziť. Stretnutie s jeho idolom Mikom a jeho krásnou ženou Natašou navždy zmení Viktorov život. Spolu vytvoria Viktorovu legendu a urobia ho nesmrteľným.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

widget_cinematik-program