fbpx

Meeting Point Europe

Výkladnou skriňou každého festivalu je jeho súťažná sekcia.
V hlavnej súťažnej kategórii, nazvanej Meeting Point Europe, premietneme kolekciu najlepších európskych filmov vyrobených za ostatné dva roky, ktorá vznikla ako výsledok hlasovania európskych filmových kritikov.

Ide o originálnu koncepciu zostavovania súťažnej sekcie, pretože filmy, ktoré sa dostali do záverečného výberu, vybrali kritici z 13 európskych krajín (Belgicko, Česká republika, Čierna Hora, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Maďarsko, Nemecko, Nórsko, Rakúsko, Slovensko a Veľká Británia). Rebríček najlepších filmov odzrkadľuje subjektívny pohľad kritikov na európsku kine- matografiu a zároveň zohľadňuje dianie na filmových scénach jednotlivých zastúpených krajín, ako i na medzinárodnej úrovni, pričom jediné relevantné kritérium je umelecká kvalita a sila osobnej autorskej výpovede.

Kritici zostavili svoj vlastný rebríček najlepších európskych filmov za spomí- nané obdobie. Každému z filmov hlasovaním priradili body. Výber filmov, ktoré získali najviac bodov, premietneme na festivale v rámci súťažnej sekcie Meeting Point Europe. Film, ktorý získal najviac bodov, bude na konci fes- tivalu vyhlásený za víťazný a bude ocenený hlavnou cenou festivalu – Meeting Point Europe Award.

Pod záštitou Medzinárodnej federácie filmových kritikov FIPRESCI

Výkladnou skriňou každého festivalu je jeho súťažná sekcia. V hlavnej súťažnej kategórii, nazvanej Meeting Point Europe, premietneme kolekciu najlepších európskych filmov vyrobených v rokoch 2018 a 2019, ktorá vznikla ako výsledok hlasovania európskych filmových kritikov.

Ide o originálnu koncepciu zostavovania súťažnej sekcie, pretože filmy, ktoré sa dostali do záverečného výberu, vybrali kritici zo 16 európskych krajín (Belgicko, Česká republika, Čierna Hora, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Maďarsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Slovensko, Taliansko a Veľká Británia). Rebríček najlepších filmov odzrkadľuje subjektívny pohľad kritikov na európsku kinematografiu a zároveň zohľadňuje dianie na filmových scénach jednotlivých zastúpených krajín, ako i na medzinárodnej úrovni, pričom jediné relevantné kritérium je umelecká kvalita a sila osobnej autorskej výpovede.

Kritici zostavili svoj vlastný rebríček najlepších európskych filmov za spomínané obdobie. Každému z filmov hlasovaním priradili body. Výber filmov, ktoré získali najviac bodov, premietneme na festivale v rámci súťažnej sekcie Meeting Point Europe. Film, ktorý získal najviac bodov, bude na konci festivalu vyhlásený za víťazný a bude ocenený hlavnou cenou festivalu – Meeting Point Europe Award.

 • Aftersun

  Aftersun

  GB/US, 2022, 98 min.; en / cz tit

  Réžia: Charlotte Wells

  Sophie uvažuje nad zdieľanou radosťou a osobnou melanchóliou dovolenky, ktorú pred dvadsiatimi rokmi strávila so svojím otcom. Skutočné i vymyslené spomienky vypĺňajú medzery medzi zábermi z miniDV popri tom, ako sa snaží zjednotiť otca, ktorého poznala, s mužom, ktorého nepoznala.

 • Paralelné matky

  Madres paralelas

  ES, 2021, 120 min.; es / cz tit

  Réžia: Pedro Almodóvar

  Dve ženy, Janis a Ana, sa ocitnú v rovnaký čas v nemocničnej izbe, kde čakajú na pôrod. Obe sú slobodné a nečakane otehotneli. Janis, ktorá je v strednom veku, neľutuje, že je tehotná a teší sa. Druhá, dospievajúca Ana, je…

 • Ostrov Bergmana

  Bergman Island

  FR/BE/DE/SE, 2021, 112 min.; en, fr, se / en sub / sk tit

  Réžia: Mia Hansen-Løve

  Filmársky pár žijúci v Amerike, Chris a Tony, sa na leto uchýli na bájny ostrov Fårö. Dúfajú, že v tejto divokej, úchvatnej krajine, kde žil Bergman a kde nakrútil svoje najslávnejšie diela, nájdu inšpiráciu pre svoje pripravované filmy. Ako dni…

 • Iný svet

  Un autre monde

  FR, 2021, 96 min.; fr / en sub/ sk tit

  Réžia: Stéphane Brizé

  Výkonný manažér Philippe Lemesle, jeho manželka a rodina sa ocitajú vo chvíli, keď Philippove profesijné rozhodnutia všetkých zaskočia. Philippe s manželkou sa rozvádzajú a ich láska je nenávratne poškodená pracovným tlakom. Philippe ako manažér pracujúci pre priemyselný konglomerát už nevie,…

 • EO

  PL/IT, 2022, 86 min.; pl / en sub / cz tit

  Réžia: Jerzy Skolimowski

  Svet je tajomné miesto, keď sa naň pozeráme očami zvieraťa. IÁ, sivý oslík s melancholickými očami, stretáva na svojej životnej ceste dobrých i zlých ľudí, zažíva radosť i bolesť, znáša koleso šťastia, ktoré náhodne mení jeho šťastie na katastrofu a…

 • štvrtok 15. 09. 17:00

  Kino Klub

  Neha

  Szelíd

  HU, 2022, 92 min.; hu / en sub / cz tit

  Réžia: László Csuja, Anna Nemes

  Kulturistka Edina je pripravená obetovať všetko pre sen, ktorý zdieľa so svojím partnerom a trénerom Adamom: vyhrať majstrovstvá sveta. Zvláštna láska, ktorú nachádza na ceste za splnením tohto sna, jej ukáže rozdiel medzi jej snami a jej skutočným ja.

 • štvrtok 15. 09. 20:00

  Kino Klub

  Okupácia

  Okupace

  CZ, 2021, 98 min.; cz / en sub

  Réžia: Michal Nohejl

  Jedna noc, jeden bar. Ospalý večierok hercov po predstavení naruší návšteva nepozvaného hosťa. Na mol opitý ruský dôstojník prišiel predať kanister armádneho benzínu, avšak obchod sa zvrhne na závody v pití vodky a Rus, zaujatý nielen krásnou Miladou, ale hlavne…

 • Trojuholník smútku

  Triangle of Sadness

  SE, 2022, 149 min.; en / cz tit; projekcia 1 z 2

  Réžia: Ruben Östlund

  Pár modelov, Carl a Yaya, sa pohybuje vo svete módy a zároveň skúma hranice svojho vzťahu. Obaja sú pozvaní na luxusnú plavbu so superbohatými pasažiermi, ruským oligarchom, britskými obchodníkmi so zbraňami a svojráznym kapitánom, alkoholikom, ktorý cituje Marxa. Spočiatku sa…

 • Veľká sloboda

  Große Freiheit

  AT/DE, 2021, 116 min.; de, en / sk tit

  Réžia: Sebastian Meise

  V povojnovom Nemecku oslobodenie spojencami neznamená slobodu pre každého. Hans je opakovane väznený podľa paragrafu 175, ktorý kriminalizuje homosexualitu. V priebehu desaťročí si vytvorí nečakané puto so svojím spoluväzňom Viktorom. Film bol nominovaný na cenu LUX.