Čo dom dal
Nesúťažná sekcia venovaná slovenskej tvorbe Čo dom dal bude hostiť premiéru nového slovenského hraného filmu Pirko i slovenskú premiéru filmu Smrteľné historky. Vo výbere sa predstavia ďalšie zaujímavé slovenské filmy uplynulého roka ako aj bloky študentských filmov z VŠMU a AKU.
utorok 11. 9.
14:00

Okupácia 1968

okupacia_1968-5

Okupácia 1968, r. E. Moskvina, L. Dombrovszky, M. Szymkow, M. E. Scheidt, S. Komandarev, SK/CZ/PL/HU/BG, 2018; 130 min.; sk, cz, pl, hu, bg, de, ru / sk tit,

Dokumentárny projekt o auguste 1968 je kolektívnym subjektívnym pohľadom na vojakov „spriatelených“ armád, na okupáciu Československa v auguste 1968 a úlohu, ktorú v rámci nej zohrali. Hlavnou otázkou je, ako sa „malý človek“ chová v konfrontácii s tzv. „veľkým príbehom“. Akú úlohu zohráva osobná zodpovednosť, zachovanie osobného uhlu pohľadu alebo morálka a čo sa stane v momente, keď si musia vyberať medzi záchranou života a poslúchaním rozkazov?

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

streda 12. 9.
20:00

Pivnica

pivnica-2

Pivnica, r. Igor Voloshin, SK, 2018; 100 min.; sk / en sub,

Dlhoročné manželstvo Milana a Táne je v troskách, spája ich už len jediná dcéra Lenka. Keď sa však šestnásťročná tínedžerka nevráti domov z párty, ich život sa obráti naruby. Oboch rodičov pohltí bezmocnosť, strach a pocit viny. Kamaráti, spolužiaci, susedia, nikto im nevie pomôcť. Milan už neverí ani policajnému pátraniu, ktoré nikam nevedie a rozhodne sa odhaliť pravdu sám. Čoho všetkého je schopný zúfalý rodič, keď mu zmizne dieťa?

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

štvrtok 13. 9.
19:00

Po sezóne

po_sezone-2

Po sezóne, r. Andrea Kalinová, SK, 2018; 35 min.; sk / en sub,

Dokumentárny film o jednej z najvýznamnejších budov 20. storočia – opustenom sanatóriu Machnáč v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice. Konštruktivistická budova, ktorá bola oslavou pokroku, zhmotnením architektovej predstavy humanizmu. Architekt v nej demonštroval svoje predstavy o technickom a sociálnom pokroku a postavil symbol modernej spoločnosti. Dnes: modernistická ruina utópie. Zaoceánska loď, ktorá stroskotala v kúpeľnom parku. Majitelia nemajú záujem starať sa o budovu, ktorá nie je rentabilná. Film sa venuje fenoménu tejto výnimočnej budovy prostredníctvom ľudí, ktorí boj za záchranu Machnáča ešte nevzdali.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

piatok 14. 9.
17:00

Domestik

domestique-2

Domestik, r. Adam Sedlák, CZ/SK, 2018; 116 min.; cz,

Špičkový cyklista Roman sa po zranení zotavuje tvrdým tréningom a striktným režimom. Aby zlepšil svoj výkon, dokonca spáva v kyslíkovom stane, ktorý má umiestnený v spálni. Jeho žena Šarlota to nevie stráviť, keďže už dávno túži po dieťati. Obaja sú pevne rozhodnutí dosiahnuť svoje, strácajú sa vo vlastných utkvelých predstavách a vylepšujú svoje telá do takej miery, až sa možno začnú sami seba báť.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

Sobota 15. 9.
14:00

Študentské filmy – AKU

aku_hrac_web

Študentské filmy – AKU, r. rôzni/various, SK, 2018; 84 min.; sk / en sub,

Tu som Slovákom

Tu som Slovákom; SK, 2018, 19 min.; sk / en sub
Réžia: Matúš Chovanec

Film zobrazuje život Slovákov v Rumunsku. Zachytáva každodenné situácie troch respondentov, ktoré sprevádza predovšetkým manuálna práca.

 

(Ne)viditeľné svety

(Ne)viditeľné svety; SK, 2018, 21 min.; sk / en sub
Réžia: Zuzana Hudáčeková

Prostredníctvom troch žien pracujúcich ako opatrovateľky v rôznych krajinách Európskej únie získavame obraz o živote v zahraničí v kontraste so životom na Slovensku.

 

Hráč

Hráč; SK, 2018, 25 min., sk / en sub
Réžia: Matúš Men

Dokumentárny film Hráč skúma profesionálny aj súkromný život hráča elektronického športu, jeho každodennú rutinu a vnímanie jeho matky pretým a potom, ako začal byť úspešný.

 

eL

eL; SK, 2018, 19 min.; sk / en sub
Réžia: Sonia Gallo

Dokumentárny film eL, rozpráva príbeh (ne)obyčajnej ženy, ktorá hľadá vo svojom bytí skutočnú podstatu a zároveň pravú lásku. S protagonistkou vstupujeme do sveta homosexuálnych vzťahov a zisťujeme, že od tých heterosexuálnych sa až tak nelíšia.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

20:00

Kapela

kapela-2

Kapela, r. Ladislav Kaboš, SK, 2018; 80 min.; sk, róm / sk tit,

Voľné pokračovanie úspešného dokumentu Všetky moje deti sleduje ďalšie osudy jeho rómskych hrdinov. Remeselne nadaný a organizačne šikovný Stano Čonka ešte nedávno pomáhal stavať v rómskej osade jednoduché murované domčeky. Teraz je manažérom vznikajúcej kapely a snaží sa zo všetkých síl, aby „sa jeho chlapci presadili na veľkom pódiu“ a ukázali svoj talent.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

Nedeľa 16. 9.
11:00

Študentské filmy – VŠMU

vsmu_magic_moments_web

Študentské filmy – VŠMU, r. rôzni/various, SK, 2017; 71 min.; sk / en sub,

Magic Moments

Magic Moments; SK, 2017, 20 min., sk / en sub
Réžia: Martina Buchelová

Rodičia ťažko pracujú a sestry sa prakticky starajú o seba samé. Na staršiu začínajú doliehať ťažkosti, ktorým čelia. Vďaka ich putu si však uvedomí, že to, na čom jej záleží najviac, vlastne má.

 

43 rokov bratislavského metra

43 rokov bratislavského metra; SK, 2016, 18 min.; sk
Réžia: Lucia Kašová

O tuneloch bratislavskej dopravy.

 

SelFish

SelFish; SK, 2017, 11 min.; bez dialógov
Réžia: Lukáš Figeľ

Rybár Augustín je pyšný na svoju zbierku rýb. Avšak na to, aby bola kompletná, mu chýba ešte posledná ryba. Za ulovenie ryby tak zaplatí všetkým, čo doteraz mal.

 

Yours

Yours; SK, 2017, 6 min.; bez dialógov
Réžia: Michal Fulier

Príbeh ženy po tom, ako stratila muža. Pomocou virtuálnej reality objavuje alternatívu, v ktorej spolu môžu žiť aj naďalej, navždy. Tento svet sa však pre ňu stáva nielen potešením, ale aj väzením.

 

I Want to Believe

I Want to Believe; SK, 2017, 16 min.; sk / en sub
Réžia: Matúš Ryšan

Skupina dokumentaristov sníma entuziastu a jeho priateľa, ktorí zasvätili svoj život záchrane ľudstva mapovaním chemických stôp zanechávaných lietadlami. Film je satirou súčasných socio-politických nálad, vznášajúcich sa nielen nad Európou, ale aj nad zvyškom sveta.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

widget_cinematik-program