fbpx

Poľsko pod lupou

Filmy vybrané pre sekciu Cinematiku Poľsko pod lupou sa vyznačujú odvážnou umeleckou víziou a sú vzdialené priemernej komerčnej produkcii. Ako celok ukazujú rôzne stratégie pulzujúcej novej európskej kinematografie, ktorá má odvahu oslobodiť sa od vzorcov filmovej tvorby z Hollywoodu, ako aj od veľkoleposti autorských filmov minulosti.

filmy v sekcii

Other Spaces

filmy v sekcii

O zvieratách a ľuďoch

V hlavných úlohách uvidíte konkrétne zvieratá a ich prežívanie, to, ako sa vyrovnávajú s ľudskou prítomnosťou. Či už žijú blízko ľudí, alebo úplne samostatne, ľudské konanie ich ovplyvňuje – a je načase, aby sme sa na svet skúsili pozrieť ich očami.

filmy v sekcii

Rešpekt: Wojciech Smarzowski

Wojciech Smarzowski je jeden z najzaujímavejších a najdôležitejších súčasných poľských filmových, televíznych a divadelných autorov. Nakrúca filmy, ktoré presne a neúprosne triafajú neuralgické body histórie a súčasnosti poľskej spoločnosti – jeho filmy vyvolávajú nadšené ovácie, ale i búrky nevôle.
V sekcii Rešpekt uvedieme v chronologickom poradí všetkých sedem filmov, ktoré Smarzowski nakrútil pre kiná, a dávame tak našim divákom jedinečnú možnosť sledovať kontinuitu a vývoj jeho umeleckej tvorby.

filmy v sekcii

Meeting Point Europe

V hlavnej súťažnej kategórii, nazvanej Meeting Point Europe, premietneme kolekciu najlepších európskych filmov vyrobených za posledné dva roky, ktorá vznikla ako výsledok hlasovania európskych filmových kritikov.

filmy v sekcii

Cinematik.doc

Cinematik.doc je súťaž slovenských celovečerných dokumentárnych filmov, ktoré mali premiéru v období jedného roka pred festivalom. Cenu Literárneho fondu Cinematik.doc udeľuje na návrh medzinárodnej poroty festival Cinematik za najlepšiu réžiu slovenského dokumentárneho filmu.

filmy v sekcii

Čo dom dal

Aktuálne slovenské kino premiéry, televízne novinky, ale aj prehliadka filmov študentov Vysokej školy múzických umení v Bratislave a Akadémie umení v Banskej Bystrici. Slovenská kinematografia je mimoriadne živá a Cinematik vyberá tie aktuálne najzaujímavejšie dokumentárne ale aj hrané tituly.

filmy v sekcii

Nádej

Výber filmov umeleckého riaditeľa.

Rozdiel medzi umením a životom je v tom, že umenie je znesiteľnejšie.
Herakleitos z Efezu (540 – 480 pr. n. l.)

filmy v sekcii

Cesty slávy

Po obľúbenom každoročnom výbere Kinema Choice predstavujeme novú a bohatšiu sekciu Cesty slávy, ktorej názov je inšpirovaný dnes už slávnym Kubrickovým dielom z roku 1957.

filmy v sekcii

Sprievodné podujatia

podujatia v sekcii