fbpx

Cinematik.doc

Cinematik.doc je súťaž slovenských celovečerných dokumentárnych filmov, ktoré mali premiéru v období jedného roka pred festivalom. Cenu Literárneho fondu Cinematik.doc udeľuje na návrh medzinárodnej poroty festival Cinematik za najlepšiu réžiu slovenského dokumentárneho filmu.

Cinematik.doc je súťaž slovenských celovečerných dokumentárnych filmov, ktoré mali premiéru v období jedného roka pred festivalom. Cenu Literárneho fondu Cinematik.doc dotovanú finančnou prémiou 1000 € udeľuje na návrh medzinárodnej poroty festival Cinematik spolu s Literárnym fondom za najlepšiu réžiu slovenského dokumentárneho filmu.

Tento rok sa v súťaži predstaví deväť filmov a jeden z nich – Skutok sa stal – bude mať na festivale premiéru. Všetky filmy prichádzajú s výraznými postavami a silnými príbehmi. Dobrá smrť hovorí o žene, ktorá sa rozhodla pre asistovanú smrť, Stratený domov sleduje dvoch slovenských záchranárov v Mosule, Skutok sa stal rozpráva príbeh Oskarova Fegyveresa, Róberta Remiáša a Petra Tótha, BATAstories mapuje vznik medzinárodného baťovského impéria. Silný spoločenský odkaz majú Švédi z osady, film o rómskych deťoch, ktoré boli adoptované do Švédska, či Ján a Martina o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. O niečo intímnejšie príbehy zas ponúka portrét známej slovenskej prekladateľky Tereza – Náboj lásky alebo Volanie o živote v kláštore a výber dopĺňa životopisný film významného skladateľa Svetozára Stračinu.