fbpx

Rešpekt: João Pedro Rodrigues

Portugalsko má povesť bohatej, rôznorodej, neraz prekvapujúcej a nekonvenčnej kinematografie. Je to aj vďaka trom veľkým menám súčasného európskeho filmu – Pedro Costa, Miguel Gomes a João Pedro Rodrigues. Festival Cinematik uvedie všetkých päť celovečerných filmov Joãa Pedra Rodriguesa, ktorý spolu s Joãom Ruiom Guerrom da Mata festival osobne navštívi.

Portugalsko má povesť bohatej, rôznorodej, neraz prekvapujúcej a nekonvenčnej kinematografie. Je to aj vďaka trom veľkým menám súčasného európskeho filmu – Pedro Costa, Miguel Gomes a João Pedro Rodrigues. Aj keď je ich poetika rôznorodá, spája ich snaha hľadať nový výraz, čo nie vždy vyhovuje konvenčnému festivalovému vkusu. Preto ich filmy nájdeme skôr v Locarne alebo v paralelných výberoch ako Un certain regard alebo Quinzaine des réalisateurs.

Medzinárodná kariéra dnes 53-ročného Rodriguesa sa začala krátkym filmom Parabéns! (Happy Birthday!), s ktorým získal v roku 1997 v Benátkach zvláštne uznanie poroty. Nasledoval dokumentárny diptych o konštruovaní identity Esta é a minha casa (This Is My Home) a Viagem à Expo (Journey to the Expo) a v roku 2000 celovečerný hraný debut Prízrak, s ktorým sa opäť predstavil v Benátkach.

Podobne ako v prípade nasledujúcich dvoch filmov OdeteZomrieť ako chlap, ktoré mali premiéru v Cannes, ide o odťažitú štúdiu postavy, pri ktorej si film drží istý odstup, no zároveň veľmi dobre vieme, čo postava prežíva. Ide o postavy na okraji spoločnosti a na pokraji zrútenia sa, nemajú v živote veľa a prepadajú sa hlbšie a hlbšie. Samozrejme, do veľkej miery to súvisí s ich LGBT+ identitou.

Filmami Naposledy v Macau a predovšetkým Ornitológ, s ktorým získal režisérsku cenu v Locarne, Rodrigues definitívne potvrdil svoju pozíciu jedinečného autora súčasnej európskej kinematografie. Prvý film je fiktívno-spomienkovou cestou do Macaa spolu s Joãom Ruiom Guerrom da Mata – už vyše 20 rokov jeho najbližším spolupracovníkom a neraz aj spolurežisérom. Druhý film je svojskou alegóriou na život svätého Antona, v ktorej Rodrigues v niekoľkých záberoch alternuje herca v hlavnej úlohe a sám sa stáva premenením hlavnej postavy (predtým, ako začal Rodrigues nakrúcať filmy, študoval biológiu a chcel sa stať ornitológom).

Festival Cinematik uvedie všetkých päť celovečerných filmov Joãa Pedra Rodriguesa, ktorý spolu s Joãom Ruiom Guerrom da Mata festival osobne navštívi.