Nórsko pod lupou
utorok 11. 9.
17:00

Svet čaká

world_is_waiting-5

Verden venter, r. Mariken Halle, NO, 2014; 108 min.; no / en sub / sk tit,

Stretávame sa s tromi Švédkami, ktoré počas leta pracujú ako servírky. Chcú si založiť vlastné divadlo, no na to potrebujú peniaze. Starší muži im radia, ako založiť (či nezaložiť) firmu. Množstvo ľudí má starosti. Letné domčeky sa predávajú. Tehotná žena odpadne na vlastnom predpôrodnom večierku. Zjaví sa postava otca, ktorý nosí stále väčšie a väčšie darčeky. Filmový štáb oslavuje premiéru filmu, ktorý každý z nich neznáša. Naše servírky nás sprevádzajú týmto svetom zápasiacich ľudí, ktorí sa snažia zaistiť si budúcnosť.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

19:00

Čo len ľudia povedia (Slávnostné otvorenie)

what_will_people_say-5

Hva vil folk si, r. Iram Haq, NO/DE/SE, 2017; 106 min.; no, urdu / en sub / sk tit,

Pätnásťročná Nisha žije dvojaký život. Doma v Osle nasleduje tradície a hodnoty pakistanského rodinného života, no keď je so svojimi kamarátmi, správa sa ako každá iná nórska tínedžerka. Jedného dňa na seba tieto dva svety neľútostne narazia, keď ju otec prichytí v posteli s jej bielym nórsky priateľom. Rodičia Nishu unesú a pošlú do Pakistanu. Spočiatku sa cíti osamelá a bojí sa nového, neznámeho prostredia, no neskôr začne spoznávať kultúru svojich rodičov iným spôsobom.

Tento film bude odpremietaný vrámci Slávnostného otvorenia festivalu. 

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

23:00

Údolie tieňov

valley_of_shadows-2

Skyggenes dal, r. Jonas Matzow Gulbrandsen, NO, 2017; 90 min.; no / en sub / cz tit,

Niekde medzi morom a horami žije v malej nórskej dedine šesťročný Aslak so svojou mamou Astrid. Stane sa tragická udalosť, ktorú Aslak nevie celkom pochopiť a ktorú sa Astrid snaží zvládnuť. Kamarát ukáže Aslakovi strašidelnú scénu: tri napoly zjedené ovce zabité v lese počas splnu. Aslak chce zistiť, čo sa stalo, a tak sa vydáva do nebezpečného lesa za svojím domom. Je to, čo sa na jeho ceste stane, iba chlapcova predstavivosť alebo skutočnosť?

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

streda 12. 9.
14:00

Drevorubač

tree_feller-2

Hoggeren, r. Jorunn Myklebust Syversen, NO, 2017; 80 min.; no / en sub / cz tit,

39-ročný Anders sa rozhodne zanechať svoj obyčajný život v meste. Odsťahuje sa na malú tichú farmu, ktorá patrila jeho zosnulým rodičom, a celé dni trávi v lese, kde bezcieľne stína stromy. Nie je to žiadny drevorubač a nemá ani plán, iba chce byť v prírode a nechať sa pohltiť fyzickou prácou. Jeho pokus o útek však čoskoro naruší otravná rodina, ktorá mu stále hovorí, čo a ako má robiť. Zakrátko je jasné, že akákoľvek možnosť nájsť slobodu alebo vlastný priestor je preč, a Anders si uvedomí, že len vymenil jeden klaustrofobický život za druhý.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

17:00

Z balkóna

from_the_balcony-2

Fra balkongen, r. Ole Giæver, NO, 2017; 86 min.; no / en sub / cz tit,

Z balkóna vás zoberie na cestu jedným rokom života Oleho a jeho rodiny, ktorá žije na Brochmannsgate 12A v Osle, Nórsku, Európe, Zemi, vesmíre. Čo keby ste si dali na chvíľu prestávku a zosadli z kolotoča zvaného život, posadili sa a opýtali sa sami seba: Ako som sa sem dostal? Žijete sami, s rodinou alebo so spolubývajúcimi? V malej dedine na vidieku alebo možno vo veľkou meste v cudzine? Je to miesto, kam ste sa mali dostať? A ako dokážete pokračovať, keď viete, že príde moment, keď Slnko vyhorí a všetko okolo vás bude navždy stratené?

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

23:00

Pyroman

pyromaniac-2

Pyromanen, r. Erik Skjoldbjærg, NO, 2016; 96 min.; no / cz tit,

Rok 1978. Okolo dediny na juhu Nórska začínajú horieť lesy a opustené stavby. Devätnásťročný syn náčelníka hasičov Dag sa márne snaží zapadnúť do komunity a do pracovného kolektívu. Túla sa po lesoch s kanistrom benzínu a zápalkami. Požiar je pre neho jedinou udalosťou, kedy sa cíti sebaistý. Drobné ohne na čistinách mu už nestačia. Osamelého teenagera začnú lákať obývané stavby.

Be2Can-150

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

štvrtok 13. 9.
14:00

Detstvo

childhood-2

Barndom, r. Margreth Olin, NO/SE, 2017; 90 min.; no / en sub / sk tit,

Detstvo je celovečerný film o deťoch a o tom, ako sa vedia sami zahrať. Dokument, ktorý pozoruje deti v materskej škole Aurora počas jedného roka. Deti majú od jedného do siedmych rokov. Je to tichý, vnímavý a život oslavujúci film, ale zároveň je aj veľmi provokatívny, pretože ponúka celkom odlišný pohľad na to, čo deti naozaj potrebujú. Pohľad, ktorý sa nezhoduje so súčasnou normou.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

17:00

DRIB

drib-2

DRIB, r. Kristoffer Borgli, NO, 2017; 90 min.; no, en / en sub / sk tit,

Performer a stand-up komik Amir vytvára reálne postavy a príbehy, ktoré môžeme sledovať online v reálnom čase. Keď sa jeho videá zinscenovaných pouličných bitiek v Osle dostanú v roku 2014 až na titulky svetových novín, reklamná agentúra z LA uverí, že sú pravé a zavetrí príležitosť ako využiť Amirovu novoobjavenú kontroverznú slávu. Chcú ho použiť pre ostrú marketingovú kampaň na energetický nápoj, lenže Amir má vlastné plány. V tejto rekonštrukcii udalostí z LA hrá Amir sám seba – všetko je upravené len do takej miery, aby sa predišlo právnym komplikáciám. Snáď…

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

piatok 14. 9.
11:00

Veľká cena Zapadákova

pinchcliffe_grand_prix-2

Flåklypa Grand Prix, r. Ivo Caprino, NO, 1975; 87 min.; no / en sub / sk tit,

Theodore a jeho dvaja pomocníci Sonny a Lambert sa živia opravovaním bicyklov, vynálezmi a výrobou automatizovaných vlajkových žrdí pre švédske námorníctvo. Jedného dňa zistia, že Theodorov bývalý pomocník ukradol jeden z jeho skvelých vynálezov – retometrický rozdeľovač. Vďaka tomu sa stal svetovým šampiónom Formule 1 a teraz každého vyzýva, aby proti nemu pretekal. Napriek Lambertovým naliehavým varovaniam, avšak povzbudený Sonnyho nadšením a odvahou sa Theodore púšťa do výroby pretekárskeho auta Il Tempo Gigante.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

14:00

Kráľov nesúhlas

king_choice-2

Kongens Nei, r. Erik Poppe, NO/IE/DE/SE, 2016; 130 min.; se, de, no, de / en sub / sk tit,

Kráľov nesúhlas vychádza zo skutočných udalostí, troch dramatických dní v apríli 1940, keď dostal nórsky kráľ od Nemecka ohavné ultimátum: vzdaj sa alebo zomri. S nemeckými vojakmi za chrbtom musí kráľovská rodina utiecť z hlavného mesta. Rozhodnú sa rozdeliť a netušia, či sa ešte niekedy stretnú.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

widget_cinematik-program