fbpx

Zamatoví teroristi

6. septembra 2013

Dokumentárny film Zamatoví teroristi nám predstavuje troch romantických hrdinov, ktorí boli socialistickým režimom odsúdení na niekoľko rokov väzenia za paragraf 93 – teror. V skutočnosti sa však ani jednému z nich nepodarilo spáchať reálny teroristický čin, ich plánované akcie boli neúspešné.

Film sa nesústredí na mapovanie podobných udalostí v minulom režime, skôr sa snaží nahliadnuť do vnútra jednotlivých postáv. Každá z nich popisuje svoje zámery a pocity, ktoré v tej dobe mali. Divák má zároveň možnosť poznať súčasné pocity hrdinov, pretože v snímke nepozorujeme len rekonštrukciu ich plánovaných útokov, ale nazeráme na situácie s odstupom času, v prítomnosti. Stanislav, František a Vladimír prezrádzajú na kameru svoje motívy, z ktorých snáď najsilnejším je práve láska. Ani jeden z nich nechcel ublížiť nevinným ľuďom. Toto bol ich spôsob odporu, ich práva zásadne nesúhlasiť s politikou. Popritom ich sledujeme v bežných aj menej bežných situáciách. Napríklad, zatiaľ čo v jednej scéne vidíme Františka pri večeri s manželkou, v ďalšej učí synov ako zostrojiť účinnú bombu. Každá z postáv je odlišná, a tomu je prispôsobená aj atmosféra konkrétneho príbehu. Môžeme sledovať tri témy. Film je o ľuďoch, ktorí bojovali proti socialistickému režimu. Je o ich súčasnom vzťahu k predchádzajúcim činom a zároveň je aj o láske.

Traja režiséri filmu sa rozhodli nakrútiť film s istým odstupom od témy, ale aj odstupom od postáv. Výsledok nepôsobí ťaživo depresívne, ale tragikomicky. Tvorcovia vidia svoje postavy ako romantických tragikomických hrdinov, ktorých duch protestu ešte nevymrel a stále sa derie von – síce už nie prostredníctvom nastraženia bomby, ale prostredníctvom slov.