fbpx

Vyhľadávaná polnočná sekcia – Za hranicou kultu predstavuje filmy

10. augusta 2017

Vyhľadávaná polnočná sekcia Za hranicou kultu, bude tento rok patriť trojici snímok belgického tvorcu Fabricea du Welza.

Prvá z nich je temný horor Calvaire, plný prekvapení a násilia. Hrdinom príbehu je spevák Marc, ktorý sa živí hudobnými vystúpeniami v domovoch dôchodcov. Pri jednej nočnej ceste sa mu pokazí dodávka. Pretože sa auto nepodarí opraviť, útočište nájde v odľahlom penzióne. V horore Vinyan zase sledujeme dvojicu, ktorá hľadá svoje dieťa stratené počas tsunami. Pri svojom pátraní, prekonávajúc nástrahy džungle aj vody, mladá dvojica neustále stojí zoči-voči hrozivým nebezpečenstvám.

Trojicu belgických filmov uzatvára dielo Alléluia, ktorého hlavnou postavou je Gloria. Film sa začína v momente, keď Gloria opúšťa svojho manipulatívneho manžela a začína žiť sama so svojou dcérkou. O svoje nové šťastie sa začne pokúšať na internetovej zoznamke. Film bol taktiež uvedený v Karlových Varoch.

V rámci polnočnej sekcie okrem vlastných diel Fabricea du Welza Cinematik premietne aj výber štyroch filmov, ktorý špeciálne pre festival zostavil sám režisér. Dráma režiséra Henri-Georges Clouzota Mzda strachu (Le salaire de la peur) z päťdesiatych rokov minulého storočia sa odohráva v juhoafrickej dedine, kde sú štyria muži najatí, aby prepravili nebezpečnú zásobu nitroglycerínu.

Fabrice du Welz vybral aj dramatický triler Hardcore režiséra a scenáristu Paula Schradera. Jeho hrdinom je konzervatívny biznismen, ktorý hľadá svoju dcéru. Začala totiž nakrúcať pornografické filmy v Kalifornii. Silný príbeh sprostredkúva aj dráma Elia Kazana – Hostia (The Visitors). Bill a Martha žijú pokojným životom až do momentu, keď ich navštívia Billovi starí kamaráti Mike a Tony z vietnamskej vojny. Vyvstávajú otázky, čo sa stalo vo Vietname a prečo sa ukázali pri dverách ich domu z ničoho nič.

Posledným filmom, ktorý režisér vybral je dráma Rapture v réžii Johna Guillermina. V centre deja sa nachádza mladé dievča Agnes a jej otec. Príbeh sa začína v momente, keď sa spoznajú s bývalým trestancom Josephom, ktorý príde na ich farmu vo Francúzsku. Keď sa Joseph do Agnes zamiluje, jej otec sa im vyhráža ukončením ich vzťahu.