Výber najlepších dokumentárnych filmov opäť na Cinematiku
31. júla 2017
Okrem kvalitných európskych snímok prináša Cinematik každoročne aj výber najlepších dokumentárnych filmov, ktoré vznikli za ostatný rok v majoritnej či minoritnej slovenskej produkcii Inak tomu nebude ani teraz. Festival v druhej súťažnej sekcii Cinematik.doc prináša nový film Mira Rema venujúci sa Richardovi Müllerovi s podtitulom Nespoznaný. Režisér v citlivom portréte speváka prináša pohľad do zákulisia Müllerovho života a snaží sa zodpovedať otázku, aký vlastne jeho obľúbený spevák vlastne je.
Silné príbehy prinesú aj dokumenty Roberta Krichhoffa aj Anny Gruskovej. Po Kauze Cervanová si vybral dokumentarista Robert Kirchhoff opätovne ťaživú a súčasne veľmi dôležitú tému. Vo svojom novom filme Diera v hlave sa venuje rómskemu holokaustu v širšom, nielen slovenskom kontexte. Anna Grusková vo svojom treťom filme Profesionálna cudzinka rozpráva o osude slovenskej spisovateľke a aktivistke Irene Brežnej.
Celovečerný film Maroša Beráka Sprisahanie šedej rasy vznikal šesť rokov. Dokument prináša bezprostredné svedectvá ľudí, ktorí vo svojom živote videli UFO. Režisér nechce vytvárať senzáciu ani podporovať mnohé konšpiračné teórie. Tvorcovia vyspovedali náhodných ľudí ako napríklad pedagógov, ľudí z prostredia armády alebo vedy. Dôverným svedectvám sa dá ľahko uveriť. Otázne je, kde je pravda.
Mladý fotograf Juraj Mravec natočil svoju road-movie Mír v nás o nedávnych dejinách u našich východných susedov. Sústreďuje sa na následky vojny a svoje rozprávanie prekladá čiernobielymi fotografiami a subjektívnym denníkovým komentárom. Práve fotografie vytvárajú komplexný obraz o ľuďoch vystrašených, ale súčasne aj tešiacich sa z bežných veci, o ktoré ich ani dané okolnosti nemôžu obrat – vieru v lepšiu budúcnosť.
Súťažná sekcia Cinematik.doc ponuke aj snímku 10 rokov lásky režiséra Adama Hanuljaka, ktorý vypovedá o problematike mladých rodín súčasnej Európe. V jej centre je pätica párov, ktoré si každá prechádza vlastným vývojom s príchodom detí. Využíva sa tu populárna tzv. časozberná metóda. Film sa vyhýba prvoplánovým témam ako zmena životného štýlu alebo sociálno-ekonomická situácia. Skôr sa zameriava na výchovu deti a partnerské vzťahy a ich prípadné krízy.