fbpx

Veľká párty a jej koniec

14. septembra 2015

Mladá Francúzka Mia Hansen-Løve vytvorila už niekoľko zaujímavých krátkometrážnych, ale aj celovečerných filmových diel. Doposiaľ najväčší úspech jej priniesla snímka Otec mojich detí, ktorá bola na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes zaradená do sekcie Un Certain Regard a ocenená Zvláštnou cenou poroty. V sľubne rozbehnutej kariére režisérky a scenáristky sa Hansen-Løve rozhodla pokračovať nakrútením filmu Eden z prostredia francúzskej elektronickej hudobnej scény 90. rokov. Autorka čerpala z reálnych skúseností svojho brata Svena Hansen-Løve, ktorý dlhé roky pôsobí ako DJ a na scenári sa podieľal ako spoluautor.

Príbeh Paula je rozdelený na dve časti, pričom rozprávanie plynule prechádza vyše dvadsiatimi rokmi jeho života. Začína v roku 1992, keď ako mladý študent literatúry objavuje nočný Paríž v preplnených tanečných kluboch a novovznikajúce žánre house či garage. Na výslnie sa dostáva formácia Daft Punk. Láska k hudbe dovedie Paula k založeniu vlastného DJ dua a spolu s priateľom Stanom začne vystupovať pod názvom Cheers. Čoskoro získajú fanúšikov a ich vzostup naberá rýchle tempo. Obklopený rozličnými ľuďmi – výtvarníkom Cyrilom, vtipkárom Arnaudom, Američankou Juliou, temperamentnou Louise či ustarostenou mamou prepadá mladík čoraz viac svojej vášni. Sen sa však postupne rozplýva, objavia sa finančné problémy a závislosť na kokaíne. Paul si uvedomí, že nad svojím životom už dávno stratil kontrolu…

Eden je na tohtoročnom Cinematiku súčasťou sekcie Meeting Point Europe, teda toho najlepšieho, čo za posledný rok zaujalo kritikov na svetových filmových festivaloch. Tí, čo majú radi nielen house, ale aj dobré filmy, by si rozhodne nemali nechať ujsť túto projekciu.

Petra Sedláková

Film Eden uvedieme o 14:00 v Dome umenia.