fbpx

Umelecký riaditeľ Vladimír Štric a jeho 5 tipov festivalu

29. augusta 2019

Päť programových tipov umeleckého riaditeľa festivalu Vladimíra Štrica

Diamantino / r. Gabriel Abrantes, Daniel Schmidt

Diamantino je svetová futbalová hviezda, no stratí svoj špeciálny kop a kariéru končí v hanbe. Medzinárodná ikona sa v snahe nájsť pre seba nový zmysel púšťa na pomätenú odyseu, počas ktorej sa konfrontuje s neofašizmom, utečeneckou krízou, genetickými modifikáciami a honbou za pôvodom geniality.

Podprsenka / The Bra / r. Veit Helmer

Rušňovodič Nurlan mieri posledný raz pred odchodom do dôchodku do Baku. Na ceste okolo miestnych štvrtí strhne jeho vlak zo šnúry na bielizeň modrú podprsenku. Aby Nurlan unikol samote, vydáva sa na najdobrodružnejšiu cestu svojho života – nájsť majiteľku tejto bujnej spodnej bielizne.

Milujem svoju mamu / I Love My Mum / r. Alberto Sciamma

Road movie sleduje príbeh matky a syna. Po autonehode Rona a Olgu v lodnom kontajneri omylom naložia na cestu z Londýna do Maroka. Bez peňazí a dokladov – a stále v pyžamách – podstúpia dobrodružnú cestu cez Španielsko a Francúzsko, aby sa dostali späť domov a opäť vybudovali svoj vratký vzťah.

The Men’s Room / For vi er gutta / r. Petter Sommer, Jo Vemund Svendsen

Každý utorok si 25 potetovaných mužov v strednom veku oddýchne od svojho každodenného života. Odídu od žien a detí, aby sa stretli, pili pivo, hovorili si zlé vtipy a spievali oplzlé rockové piesne. Bratstvo pre nich znamená všetko. Dokonca si sľúbili, že si na svojich pohreboch navzájom zaspievajú – samozrejme, zo žartu. Jedného dňa sa však jeden z nich prizná, že mu ostáva málo času. Uvedomia si, aký je život krehký, a dohodnú si svoje najväčšie a najabsurdnejšie vystúpenie – predskakovať na koncerte Black Sabbathu. Dúfajú len, že sa ho všetci spoločne dožijú.

Late Night / r. Nisha Ganatra

Keď si moderátorka nočnej talk show najme prvú a jedinú ženu ako scenáristku, jej svet sa obráti hore nohami. Pôvodný zámer zmierniť dôsledky otázok inakosti so sebou prináša zábavné momenty – dve ženy rozdielnych kultúr a veku totiž nečakane spojí láska k pichľavej pointe.