fbpx

Umelecký riaditeľ Cinematiku Vladimír Štric predstavuje svojich päť tipov festivalu

4. septembra 2023

Vladimír Štric a jeho výber:

Dokonalé dni / Perfect Days

Zdá sa, že Hirayama je so svojím jednoduchým životom upratovača toaliet v Tokiu úplne spokojný. Mimo detailne naplánovanej každodennej rutiny sa venuje svojej vášni pre hudbu a knihy. Miluje aj stromy a fotí si ich. Séria nečakaných stretnutí postupne odhaľuje viac z jeho minulosti. Hlboký a intímny film Wima Wendersa o dôležitých aspektoch života. Mozaika dennej rutiny a zároveň tých dôležitých malých rozdielností, ktoré je úžasné objavovať.

Pápežov zákon / Rapito

V roku 1858 v židovskej štvrti Bologne vtrhnú pápežovi vojaci do domu rodiny Mortara. Na príkaz kardinála si prišli vziať Edgarda, ich sedemročného syna. Zdravotná sestra dieťa tajne pokrstila, keď bol ešte bábätko, a pápežský zákon nemožno spochybňovať: Edgardo musí dostať katolícke vzdelanie. Nešťastní Edgardovi rodičia urobia čokoľvek, aby získali svojho syna späť. Boj rodiny Mortara, podporovaný verejnou mienkou a medzinárodnou židovskou komunitou, rýchlo nadobúda politický rozmer. Aby upevnili stále kolísajúcu moc, cirkev a pápež s návratom dieťaťa nesúhlasia.

Syndróm lásky bývalej / Le syndrome des amours passées

Rémy a Sandra nemôžu mať dieťa, pretože trpia „syndrómom bývalej lásky“. Môžu sa vyliečiť len jediným spôsobom: musia sa ešte raz vyspať s každým z ich bývalých partnerov.

Club Zero

Ústrednou postavou príbehu je charizmatická učiteľka, slečna Novaková, ktorá nastúpi na súkromnú strednú školu. Miestnych študentov a študentky veľmi rýchlo ohúri svojou charizmou a inovatívnym konceptom zmeny stravovacích návykov. Vytvorí tiež elitársky študentský klub, ktorý načúva Novakovej učeniu a praktizuje ho. Skupina sa však postupne radikalizuje. Znepokojujúci triler o poruchách príjmu potravy, sektárskej manipulácii a autoritárstve.

Sisi & ja / Sisi & Ich

Koncom 19. storočia žije cisárovná Alžbeta Bavorská – známa ako Sisi – v aristokratickej ženskej komúne v Grécku. Grófka Irma, ktorú tam pošlú ako spoločníčku Sisi, je uchvátená touto výstrednou a extravagantnou samotárkou. Vonkajší svet sa však snaží Sisi zlomiť. Akokoľvek sa Irma a Sisi bránia, nakoniec im ostáva len jedna osudová cesta, ktorá obe ženy navždy spojí.