fbpx

Tipy na štvrtok

11. septembra 2014

Nenechajte si ujsť

 

Best of Jameson Cinefest Miskolc IFF
14.00 Kino klub
Výber z filmového festivalu v Miskolci ponúkne krátke a strednometrážne filmy z Poľska, Maďarska a Izraela.

Ping-pongový turnaj
17.00 ŽiWell Cinematik Bar
Na víťaza čaká fľaša vína a doživotná sláva.

Supernova
17.00 Dom umenia
Pätnásťročná Meis žije pánubohu za chrbtom a sníva o príchode neznámeho, ktorý zmení jej život.

Juju Planet Dub
20.00 ŽiWell Cinematik Bar
P-A-R-T-Y

Pred polnocou
20.30 Amfiteáter
Tretí film režiséra Richarda Linklatera o príbehu lásky Američana Jesseho a Francúzky Celine.

 

Tipy dňa

 

Na Mamuta!

MAMMUTHMammuth; r. Benoît Delépine, Gustave Kervern
14.00 Fontána

Hrdina francúzskeho filmu Na Mamuta!, Serge, je postavou statný chlap a povahou tak trochu motovidlo. Namiesto opravy kľučky sa vymkne a pri nákupe potravín pred manželkou takisto neobstojí. Čerstvý, unudený dôchodca. Teda, nie tak úplne. Aby dostal plnú penziu, musí si ešte obstarať niekoľko pracovných potvrdení spred desaťročí. Vyzbrojený legendárnou motorkou Mammut z roku 1973, manželkiným mobilom na kredit a zoznamom pracovísk, ktoré má navštíviť, sa novopečený senior vyberá na svoju životnú cestu. Ústrednú postavu presvedčivo stvárnil francúzsky (či ruský?), no zaiste známy herec Gérard Depardieu.  O úspechu štvrtého celovečerného filmu režisérskej dvojice Benoît Delépine a Gustave Kervern svedčí (okrem iného) i zaradenie do hlavnej súťaže na prestížnom Berlinale, či ocenenie Najlepší herec na parížskom festivale Étoiles d’or.

Pavla Ráchelová

 

Ona

HERHer; r. Spike Jonze
14.00 Dom umenia

Theodore sa živí písaním listov. Sú osobné, milé a úprimné, no písané pre cudzích ľudí. Je nešťastný, pretože ubehol takmer rok odkedy sa rozišiel so svojou ženou. Jeho neveselé vyhliadky sa náhle menia po tom, čo si do počítača a mobilu nainštaluje novú verziu osobného operačného systému. Umelá inteligencia, ktorá samu seba nazýva Samantha, sa učí a vyvíja podľa toho, akým spôsobom komunikuje so svojím užívateľom a čo viac, ich vzájomné puto prerastie do modernej lásky človeka a stroja. Spike Jonze filmom Ona našiel spôsob akým sofistikovane a neumelo prepojiť žánre romantického filmu a science-fiction. Hlavný koncept – „čo robí človeka človekom“ – sa však postupne dostáva aj k naliehavým otázkam dneška ako kybersexualita, odcudzenie, či emocionálna dištancia. Ona predstavuje osobitný filmový „hybrid“, ktorý je aj napriek svojej vizionárskej futurologickej fikcii viac chúlostivou anatómiou lásky a úlohy človeka v modernom svete ovládanom všadeprítomnou informačnou technológiou.

Ján Pagáč

 

Kovboji

kovbojiKauboji; r. Tomislav Mršić
23.00 Dom umenia

Pre väčšinu z nás môže znieť prekvapivo, že v časoch divokého západu sa aj samotné jeho legendy zúčastňovali divadelných predstavení, ktoré predvádzali historky zo života westernových hrdinov. Napríklad taký William F. Cody, známejší ako Buffalo Bill, účinkoval v jednom z predstavení, keď sa zdalo, že zlatá éra Divokého západu už pominula. Aj neslávne známi bratia Fordovci niekoľko rokov predvádzali kľúčovú udalosť ich života (viac či menej vierohodne) – zabitie hrdinu Jesseho Jamesa. Chorvátsky režisér Tomislav Mršić napísal a zrežíroval film na základe divadelného hitu Sašu Ančića. Obsadil doň pôvodných hercov aj režiséra a takisto, ako hrdinovia divokého západu, aj oni zrekonštruovali historky zo svojho života. Iba autori sami vedia, či sa film zakladá na pravde a či je to len rozprávka pre dospelých zľahka sa opierajúca o fakty. Takisto ako pri legendách o Divokom západe nám to nevadí. Život totiž môže byť nudný, ale western? Nikdy!

Verona Dubišová

 

Stopy na hrebeni

stopy na hrebeni_zmensener. Pavol Barabáš
20.00 Kino klub

Pri vyslovení mena Pavol Barabáš sa väčšine z nás v pamäti vynoria obrazy či aspoň mená mnohých kvalitných prírodopisno-dokumentárnych filmov. Najčastejšou témou Barabášových filmov je pohľad zblízka alebo skôr zvnútra veľhôr, či už Vysokých Tatier, Himalájí alebo iných. Vo svojich filmoch sa však nevyhýba ani exotickým pralesom (Papua Nová Guinea alebo prales Réunion v Indickom oceáne). Všade, kam zavítal s kamerou v ruke, ho viedla jeho cestovateľská vášeň a túžba poznávať niečo nové. Popri čarokrásnych pohľadoch filmy zobrazujú ľudí žijúcich v extrémnych a pre nás často nepoznaných až exotických podmienkach. Pavol Barabáš patrí k medzinárodne najúspešnejším slovenským dokumentaristom. Debutoval v roku 1994 dokumentom Tatranské memento. Tatranskej tematike sa venuje aj v jeho ostatnom filme Stopy na hrebeni (2013), ktorý si môžete pozrieť aj na tohtoročnom Cinematiku. Vo filme sledujeme prechod horolezcov dlhým hrebeňom, spájajúci Západné, Vysoké a Belianske Tatry. Spomínaný prechod sa v zime a bez akejkoľvek podpory podarilo pokoriť zatiaľ len dvom skupinám horolezcov. Pavol Barabáš zaznamenáva výstup oboch skupín. Jednu z archívnych materiálov z roku 1955 a druhú „naživo“ (v zložení Michal Sabovčík a Adam Kadlečík), ktorá sa o výstup pokúsila o 58 rokov neskôr. Režisér a spoluhorolozec v jednej osobe Barabáš svojim filmom opätovne potvrdzuje, že svojmu heslu „šťastný človek má viac snov ako je schopná realita zničiť“ ostáva verný.

Barbora Gvozdjáková