fbpx

Tipy na stredu

14. septembra 2011

Nenechajte si ujsť

Chránené územie
14:00 Fontána
projekcia za účasti kameramana a strihača Petra Kotrhu

 

Cigán
17:00 Fontána
projekcia za účasti režiséra Martina Šulíka

 

Slávnostné odovzdávanie cien
19:00 Dom umenia
Mŕtvola musí zomrieť
premiéra filmu za účasti režiséra Jozefa Paštéku

 

Tipy dňa

Cigán

(SK/CZ) r. Martin Šulík
Fontána 17.00

Tvorba Martina Šulíka v posledných dvoch desaťročiach v slovenskej hranej kinematografii jasne vyniká a sebavedome sa pohybuje na úrovni európskeho štandardu. Divák sa pri jeho filmoch nemusí obávať vykonštruovaných zápletiek a nejasných motivácií. Naopak, dočká sa kultivovaného autorského rukopisu.
Nedávne uvedenie Cigána do kín sprevádzala odmietavá kampaň zo strany ŽSR, viacnásobné ocenenie na festivale v Karlových Varoch a slovenská premiéra v rómskej osade Richnava. Ak ani jeden z týchto faktov nespôsobil váš záujem o film, jeho návšteva sa oplatí z jednoduchého dôvodu – doslova zažiť sociálnu pozíciu ľudí, ktorí ťahajú vo svojich životoch za kratší koniec a nemôžu si vyberať. Už sprofanovaná hamletovská zápletka v rómskom šate síce nie je demýtizačným obrazom Rómov, ale jej odkaz je v našej spoločnosti nevyhnutný.

Žofia Bosáková

 

Ďalší rok

Another Year (GB) r. Mike Leigh
Dom umenia 14.00

Manželia Tom a Mary sú symbolom dokonalého páru pre tých, ktorí nemajú v láske také šťastie ako oni. Pre svojich priateľov sú nielen kamarátmi, ale často aj radcami a terapeutmi. Film sa zameriava na ich priateľstvo s osamelou tridsiatničkou Gerri. Tá u nich tiež hľadá oporu, no pre svoju bezprostrednú povahu sa niekedy stáva neznesiteľnou.
Centrom diania sú večere, grilovačky, či stretnutia v práci. Práve na ich obyčajnosti Mike Leigh zachytáva premenlivosť ľudského správania a bez prílišného pátosu odhaľuje aj tienisté stránky a pretvárku človeka. Leigh ostáva verný tradíciám britského sociálneho realizmu. Cez realitu všedného dňa predkladá obraz normálnych ľudí s ich každodennými problémami a túžbami. Film plný jemného humoru a výborných britských hercov je veselý a citlivý, no miestami i krutý a tvrdý.

Vladana Hrivnáková

 

Tlkot môjho srdca sa zastavil

De battre mon coeur s’est arrêté (FR) r. Jacques Audiard
Fontána 20.00

Film Jacquesa Audiarda ukazuje, aké to je, ak túžba stať sa klavírnym virtuózom prichádza z prostredia nie práve nakloneného hudbe. Hlavným hrdinom príbehu je mladý gangster Thomas, ktorý po náhodnom stretnutí s bývalým učiteľom jeho matky, taktiež pianistky, znova zatúži hrať.
Pútavý hrdina bol vždy silnou stránkou Audiardových filmov a výnimkou nie je ani Tlkot môjho srdca sa zastavil. Thomas predstavuje vnútorne rozorvaného hrdinu, pokúšajúceho sa nájsť rovnováhu medzi odlišnými svetmi. Práve na jeho silnej osobnosti a nezlomnej motivácii ísť neustále dopredu stojí film. Navyše, charizma hlavného predstaviteľa, herca Romaina Durasa, robí film zaujímavým pre široký okruh divákov. Film si i napriek trochu rozvláčnemu deju dokáže až do konca udržať nastolené tempo a udržať diváka v napätí z Thomasovej neistej budúcnosti.

Vladana Hrivnáková