fbpx

Tipy na sobotu

9. septembra 2011

Nenechajte si ujsť

Generácia na prelome
11:00 Fontána
projekcia za účasti režisérky Yvonne Vavrovej

Neobyčajný život Božidary Turzonovovej
14:00 Fontána
projekcia za účasti režisérky Yvonne Vavrovej

Zmenil tvár Šanghaja
15:00 Fontána
projekcia za účasti režiséra Ladislava Kaboša

Nesvadbovo
17:00 Fontána
projekcia za účasti producenta Mareka Urban

Kata Krajchovich
15:00 Fontána
vernisáž výstavy fotografií

Black Sabbath Revival
19:00 Mušľa
koncert

Tell It Quick
22:00 Cinematik bar
projekcia krátkych filmov

 

Filmové tipy

Turínsky kôň

A torinói ló (HU/FR/CH/DE) r. Béla Tarr, Ágnes Hranitzky
17:00 Dom umenia

Medzinárodná koprodukcia Turínsky kôň, premiérovo uvedená a dvojnásobne ocenená na tohtoročnom Berlinale, je údajne posledný film maďarského solitéra Bélu Tarra. Takmer dve a pol hodinové dielo, pozostávajúce len z 30 záberov, však naďalej s vytrvalou vôľou napĺňa dlhodobý umelecký zámer nekompromisného autora.
Čiernobiela ťaživá dráma je príbehom dvoch sedliakov a nemohúcej kobyly, prežívajúcich izoláciu na samote, spôsobenú neutíchajúcim dutím zúrivej víchrice. Necelý týždeň pod krutovládou prírodného živlu mení pozvoľna životy otca a dcéry v existenčnú tieseň, ktorej dominuje ustavičný strach, šeď všednosti, aj zomierajúca nádej. Béla Tarr tak ukazuje publiku skľučujúce podobenstvo o povahe človeka, jeho závislosti od prírody, duchovnej opustenosti, či citového vyprahnutia. No ak trpezlivý divák vydrží ubíjajúce čakanie, dočká sa číreho obrazu sveta i samého seba.

Juraj Kedro

 

Nesvadbovo

Nesvatbov (CZ/SK) r. Erika Hníková
17:00 Fontána

Erika Hníková je dostatočne známou dokumentaristkou. Nakrútila Ženy pro měny, Sejdeme se v Eurocampu, a mnohé iné (zväčša) sociálne orientované filmy. Rovnakým smerom sa uberá i jej posledné dielo Nesvadbovo.
Zemplínske Hámre (Hníkovou označené za Nesvadbovo) je obyčajná dedina s neobyčajným starostom. Ten sa snaží bojovať proti existencii „singles“ častými príhovormi cez miestny rozhlas, či organizovaním stretnutia pre nezadaných. Za snahou zbližovať ľudí však stojí zámer zabezpečiť v obci dostatočne vysokú pôrodnosť.
Okrem starostu je v popredí niekoľko osamelých tridsiatnikov, ktorých Hníková postupne predstavuje, a tak môžeme porozumieť príčine ich samoty. Dokument je vďaka starostovi a svojráznym obyvateľom zábavný, k čomu prispieva i zemplínsky dialekt a časté využívanie známych melódií. Na druhej strane však divák voči protagonistom pociťuje ľútosť.

Lea Krišková

 

Zmenil tvár Šanghaja
(SK) r. Ladislav Kaboš
15:00 Fontána

Ladislav Hudec sa narodil v roku 1893 v Banskej Bystrici, architektúru vyštudoval v Budapešti, usadil sa v Šanghaji, zmenil mu tvár a jeho odkaz v dokumente z produkcie STV potvrdzuje, že doma nikto nie je prorokom. Alebo ste o Hudcovi už počuli a vyššie zmienené informácie by ste vysypali z rukáva, spolu so zoznamom vyše šesťdesiatich budov, ktoré v čínskej metropole postavil? V tom prípade smelo uprednostnite iný film z dnešného programu! Ak vás však zaujíma, ako sa zo syna slovenského staviteľa stal svetoznámy architekt, absolvujte spolu s jeho potomkami dokumentárny „road movie“ v réžii Ladislava Kaboša! Súťažný dokument spája životopisné fakty s doteraz nezverejnenými zábermi z Hudcovho rodinného archívu. Dozviete sa teda nielen to, ako on zmenil tvár Šanghaja, či ako Šanghaj zmenil tvár od jeho pôsobenia v ňom, ale taktiež zistíte, ako sa architekt zabával s deťmi na piesočnatej pláži. Táto informácia vás však určite neprekvapí…

Peter Gašparík