fbpx

Tipy na pondelok

12. septembra 2011

Nenechajte si ujsť

Krst publikácie Filmy Jacquesa Audiarda
14:00 Dom umenia
uskutoční sa pred projekciou filmu Samozvaný hrdina

 

Q&A so Sophie Schoukens, režisérkou filmu Marieke, Marieke
17:00 Fontána
diskusia sa uskutoční po projekcii filmu

 

Prednáška Filmové peklo: Odvrátená strana žánru sci-fi
20:00 Fontána
populárno-náučná prednáška Petra Konečného

 

Tipy dňa

Krv v mobile

Blod i mobilen (DK) r. Frank Piasecki Poulsen
Kino klub 20:00

Korporátna a sociálna zodpovednosť podnikov je vychytený pojem. Ako funguje v praxi – mimo firemných PR oddelení – dokumentuje Dán Frank P. Poulsen. Pátra po podmienkach, v akých sa ťažia minerály v Demokratickej republike Kongo, a po postoji spoločnosti Nokia k skutočnosti, že aj jej mobily môžu byť „krvavé“ – podnecovať smrť ľudí a podporovať občiansku vojnu.
Poulsenov prístup je intenzívne participačný, vychádza z osobného zaujatia a odmietania takýchto praktík. Súčasne si uvedomuje vlastné slabiny a bezmocnosť – mobily uľahčujú každodenný život. Na vlastnej koži pocíti situáciu, keď pozícia bieleho muža nie je výhodou, ale spája sa s podozrievavosťou. Do dokumentu sa mu podarilo pretlmočiť fyzickosť putovania zo Svetového kongresu mobilných operátorov do postihnutých afrických oblastí, centrály Nokie alebo amerického Kongresu. Jeho častý hĺbavý pohľad vyvoláva otázky o individuálnej zodpovednosti a (ne)možnosti zmeniť status quo.

Žofia Bosáková

 

Rejkjavík

Reykjavik Whale Watching Massacre (IS) r. Júlíus Kemp
Fontána 23.00

…alebo Island vracia úder Hollywoodu. Počin žánrovo uvedomelého Júlíusa Kempa si nielenže prepožičiava zo zámorských B-čkových hororov nejedno známe klišé, no navyše ich aj obohacuje o veľmi svojský humor, miestami prechádzajúci až do paródie žánru. V snímke sa objavujú azda všetky známe druhy obetí od americkej tínedžerky, cez všetko nakrúcajúcich Japoncov, až po černocha so spasiteľským komplexom. Silnou stránkou filmu je aj hudobná dramaturgia, často meniaca vyznenie celých scén. Z hororu sa tak v sekunde stáva komédia a v nasledujúcej scéne už je divák opäť nútený brať všetko „smrteľne“ vážne. Každá z postáv však má aspoň jeden hviezdny moment, pri ktorom sa človek len tak ľahko neudrží. Film zostáva verný americkým B-čkam nie len svojím názvom, ale aj rodinkou krvilačných veľrybárov, ktorými skladá poctu predovšetkým Texaskému masakru motorovou pílou.

Maroš Brojo

 

Samozvaný hrdina

Un héros très discret (FR) r. Jacques Audiard
Dom umenia 14.00

Samozvaný hrdina má vo filmografii Jacquesa Audiarda zvláštne miesto. Je jedinou historickou snímkou režiséra, ktorý je známy najmä ako tvorca kriminálnych filmov. Audiardovi sa v ňom podarilo vystihnúť atmosféru povojnového Paríža. Film je však zaujímavý predovšetkým pre netradičný príbeh. Samozvaný hrdina hovorí o živote mladíka, ktorý si po druhej svetovej vojne podvodmi buduje status vojnového hrdinu. V ceste nahor mu spoľahlivo pomáha jeho chlapčenský šarm a i vďaka nemu je hlavný hrdina, či už vo skutočnej alebo vymyslenej podobe, neprehliadnuteľný. Film sa zameriava na hľadanie identity – skúma tenkú hranicu medzi skutočnosťou a fikciou. Ukazuje klamstvo prítomné okolo nás a jeho možné dôsledky na životy ľudí. Ukazuje, aké to je, keď si niekto nechce nájsť svoje miesto v spoločnosti a radšej sa stane niekým iným.

Vladana Hrivnáková