fbpx

Tipy na pondelok

13. septembra 2015

Nenechajte si ujsť

Motýle
17:00 Fontána
Projekcia spojená s masterclassom Petra Stricklanda.

Krásna mladosť
20:00 Fontána
Projekcia spojená s masterclassom Jaime Rosalesa.

My sme najlepší!
20.00 PNky Cinema
Najrozkošnejší filmový rebel Lukas Moodysson a príbeh o malých punkáčkach.

JuJu Planet Dub
20.00 ŽiWell Cinematik Bar
Mix dub a techno tanečných rytmov plných energie, života a revolučných myšlienok.

ZAJTRA: Fiddlesticks
11:00 Fontána
Projekcia za účasti režiséra Veita Helmera.

Tipy dňa

Citizenfour

r. Laura Poitras
Dom umenia 14:00

V januári 2013 kontaktoval režisérku Lauru Poitrasovú neznámy pod prezývkou Citizenfour a ponúkol jej dôverné informácie o ilegálnych špehovacích praktikách národných bezpečnostných agentúr. O štyri mesiace neskôr sa muž menom Edward Snowden stal jednou z najmedializovanejších osobností na svete. Poitrasová a novinári Glenn Greenwald a Ewen MacAskill ho navštívili v hotelovej izbe v Hongkongu, aby zaznamenali a uverejnili vyzradenie tajných informácií. Jadro filmu tvorí záznam niekoľkých dní rozhovorov, ktoré sú doplnené zábermi z redakcií európskych denníkov a rozhovormi s novinármi. Dokumentárny film, ktorý nekladie primárny dôraz na formálnu stránku, je významný svojím informačným a politickým obsahom. Citizenfour získal v roku 2014 Oscara za Najlepší dokumentárny film.

Martina Červenková

 

Motýle

r. Peter Strickland
Fontána 17:00

Pre anglického režiséra Petera Stricklanda je film Motýle už tretím celovečerným počinom, ktorým sa hlási k silnej generačnej línii (Ben Wheatly, Edgar Wright a i.) súčasných britských filmárov. Po debute Katalin Varga a oceňovanom psychologickom thrilleri Berberian Sound Studio tentoraz nakrútil poctu (s)exploatačným filmom 60. a 70. rokov. Na prvý pohľad príbeh o dvoch lesbičkách odohrávajúci sa v honosných priestoroch staroanglickej vily je v skutočnosti jemnou štúdiou vzťahu silných žien túžiacich nielen po láske, ale aj rešpekte tej druhej. Strickland, známy svojím špecificky štylizovaným filmovým jazykom, aj v tomto prípade rozpráva nenáročný dej pomocou zložitých obrazovo-zvukových metafor. Omamnú atmosféru pomalého rozprávania umocňuje aj sugestívna hudba. Divák Motýľov sa tak miestami môže cítiť viac ako návštevník hypnotickej show než kina.

Ján Pagáč

 

Ani nebo, ani zem

r. Clément Cogitore
Dom umenia 23:00

Francúzsky režisér a scenárista Clément Cogitore debutoval v tomto roku snímkou Ani nebo, ani zem, ktorá bola uvedená v rámci sekcie Týždeň kritiky na prestížnom filmovom festivale v Cannes. Film rozpráva príbeh skupiny členov NATO pod vedením kapitána Bonassieua (Jérémie Renier), ktorá si v odľahlej provincii zvanej Wakhan odhodlane plní svoju misiu. S ďalekohľadmi v rukách na skalných priesmykoch pozorujú okolie a opakovane sa dostávajú do sporov s miestnymi dedinčanmi. Jednej noci zmiznú pri záhadnom rituáli dvaja muži z oddielu. Ukáže sa, že za všetkým stojí čosi medzi nebom a zemou… Neobvyklý výskyt mysterióznych prvkov vo vojnovej dráme je riskantným, ale v tomto prípade úspešným krokom. Nočnú atmosféru doplňuje výborná práca so svetlom a štipka pseudodokumentárnych či experimentálnych výjavov.

Petra Sedláková