fbpx

Tipy na pondelok

15. septembra 2014

Zbohom, jazyk

Adieu au langage; r. Jean-Luc Godard
17.00 Fontána

A Film Europe distribution project.

film europe be2can

zbohom jazykJean-Luc Godard dokazuje, že aj vo veku 83 rokov ostáva jedným z najvýraznejších inovátorov, ktorý neustále hľadá niečo nové. Esej o stave kinematografie a sveta Zbohom, jazyk je prístupnejšia ako jeho posledné filmy. V hlavnej línii sleduje vzťah ženy a muža, pričom ho zaujímajú predovšetkým problémy v ich komunikácii. JLG znova pracuje s množstvom nielen literárnych odkazov a vytvára slovné hračky. Za všetkým je irónia a hra. Keď sa v obraze ostentatívne objaví nahá žena, alebo keď sa postavy rozprávajú o Mao ce-tungovi, vždy je to so žmurknutím oka. Zbohom, jazyk je vlastne nesmierne vtipný film. Avšak najzaujímavejšie je vidieť, ako sa JLG hrá s 3D (a aj v tom je veľa humoru) – skúša jeho možnosti, hľadá nedokonalosti, vytvára netradičné obrazy a upozorňuje na to, v čom je rozdiel medzi 2D a 3D. Zbohom, jazyk je 3D, aké tu doteraz nebolo.

Tomáš Hudák

 

Aaltra

obr aaltrar. Benoît Delépine, Gustave Kervern
14.00 Fontána

Film Aaltra je príbehom dvoch susedov, ktorí nenachádzajú spoločnú reč, ba naopak – zlomyseľne si robia prieky. Spor ukončí osudná nehoda, ktorá oboch hrdinov dostane na invalidný vozíček. A nevyspytateľná road-movie dvoch imobilných sa môže začať. Čiernobiela snímka o ceste dvoch bezočivých a neodbytných vozičkárov sa vyznačuje úspornosťou dialógov, dlhými zábermi a skvelým situačným humorom. A hoci je to už skôr vzácnosťou, Aaltra (ne)prekvapí nádherne absurdnou pointou. Snímka je zaujímavá aj tým, že hlavné postavy rozoštvaných susedov stvárnili sami režiséri – Benoît Delépine a Gustave Kervern. Čierna komédia z roku 2004 je taktiež ich dlhometrážnou autorskou prvotinou. A veľmi vydarenou – francúzsku dvojicu vyšvihla do celosvetového festivalového povedomia.

Pavla Ráchelová

 

Mapy ku hviezdam

obr mapy ku hviezdamMaps to the Stars; r. David Cronenberg
21.30 Dom umenia

Režisér filmov Prísľuby z východu, História násilia, Mucha a mnohých ďalších. Jeho filmy sú dráždivé, zábavné, nechutné, čudné. V jednej chvíli si klopkáme na čelo a vzápätí ho obdivujeme. Kontroverzia je jeho druhé meno. David Cronenberg. Na Cinematik prichádza jeho nová snímka Mapy ku hviezdam, ktorú predstavil na 67. ročníku festivalu v Cannes. Rozpráva v ňom príbeh nemorálnosti, ktorá doľahla na všetky typy ľudí v známom kalifornskom údolí. Rodina Weissovcov – otec, psychoterapeut Stafford, sa živí písaním „pomôž-si-sám” kníh. Matka, manažérka, vychováva 13-ročného syna, ktorý má už za sebou nielen úspešnú televíznu kariéru, ale aj drogovú závislosť a nedávno aj liečenie. Dcéra  sa len nedávno vrátila z psychiatrickej liečebne. Staffordova prominentná pacientka túži po zreprízovaní role svojej mŕtvej matky a všetko zlo sa postupne začne odhaľovať. „Hollywood je svet, ktorý je zvodný a odpudivý zároveň a práve kombinácia týchto dvoch vlastností ho robí tak úspešným.”

Verona Dubišová