fbpx

Tipy na piatok

6. septembra 2012

Nenechajte si ujsť


Keď chlapec stretne dievča

14.00 Dom umenia
debut „zázračného dieťaťa francúzskej kinematografie“ Leosa Caraxa

Zbohom súdruhovia
16.30 Fontána
slávnostná premiéra za účasti režiséra Andreja Nekrasova


Slávnostné otvorenie festivalu
19.00 Dom umenia
premiéra filmu Až do mesta Aš za účasti režisérky Ivety Grófovej

Dokonalý zmysel
20.00 Amfiteáter
prvý zo série letných premietaní v piešťanskom amfiteátri

Funny Faces
20.15 Cinematik bar
koncert piešťanskej alternative/indie/rock skupiny

 

Tipy dňa

Až do mesta Aš 

Až do mesta Aš (SK/CZ) r. Iveta Grófová
19.00 Dom umenia

Debut Ivety Grófovej mal premiéru na MFF Karlove Vary v súťažnej sekcii Na Východ od Západu, kde si ho všimlo aj viacero zahraničných kritikov z časopisov ako Variety alebo Screen. Hodnotili ho prívlastkami ako odvážny, nekompromisný, či vysoko autentický a režisérku označili za talent, ktorý sa oplatí sledovať.
Hlavnou hrdinkou je rómske dievča Dorotka z východného Slovenska, ktoré po maturite odchádza za lepším životom do západočeského mesta Aš. Začína pracovať ako šička, no čochvíľa začne robiť spoločníčku bohatým Nemcom a dúfa, že jeden z nich si ju vezme so sebou a ožení sa s ňou.
Ide o sociálnu drámu, ktorá stiera hranice medzi fikciou a dokumentom. Hoci je film inscenovaný, scenár vznikol na základe skutočných príbehov dievčat pokúšajúcich sa nájsť svoje šťastie. Postavy sú taktiež stvárnené prevažne nehercami, ktorým je zobrazované prostredie niečím blízke, alebo podobné situácie sami zažili.

Tomáš Hudák

 

Máme pápeža!

Habemus papam (IT/FR) r. Nanni Moretti
23.00 Dom umenia

Taliansky film Máme pápeža! odkrýva zákulisie voľby nového Svätého Otca. Je príbehom pápeža, ktorý odmietne prijať zodpovednosť a radšej z Vatikánu utečie.
Do sveta prísnych kresťanských noriem a kánonov vstupuje režisér Nanni Moretti citlivo, vyhýba sa cynizmu, či ostrej kritike. K téme pristupuje s humorom, no humánne, vysokopostavených cirkevných hodnostárov poľudšťuje tými najrozmanitejšími  spôsobmi: vidíme, ako sa rozptyľujú, kladú „detsky“ zvedavé otázky, alebo robia chyby. Sám režisér stelesnil ateistického psychoanalytika. Hlavnú postavu, hlavu katolíckej cirkvi, stvárnil legendárny francúzsky herec Michel Piccoli, známy z filmov Godarda, Renoira, Leloucha, Buñuela, či Hitchcocka.
Film Máme pápeža! získala silný ohlas na festivale v Cannes a vplyvný časopis Cahiers du Cinéma ho označil za najlepší film roka 2011.

Pavla Ráchelová