fbpx

Špeciálna sekcia Cinematik Classics ponúkne netradičné spojenia

10. septembra 2021

Netradičné spojenia a oslava storočnice slovenskej kinematografie v špeciálnej sekcii Cinematik Classics.

Divoká banda / The Wild Bunch / r. Sam Peckinpah

Píše sa rok 1913. O pár mesiacov vypukne doposiaľ najväčší vojnový konflikt v dejinách ľudstva, ktorý navždy zmení celý svet. Aj Divoký západ sa v ére pary začal neodvratne meniť. Dostavníky postupne vystriedala železnica a po pustatine začínajú jazdiť prvé autá. Pánmi Západu už nie sú banditi, ale šerifovia, starostovia a generáli. Drsná lojalita starých pištoľníkov padne za obeť mužom, ktorí ešte len včera boli vyvrheľmi, ale dnes vraždia v mene zákona. Pike Bishop sa so svojou divokou bandou chystá na posledný záťah, ktorý by mal všetkým zabezpečiť dostatok peňazí na pokojný dôchodok.

Noční jazdci / r. Martin Hollý ml.

Bojovali za rovnaké ideály slobody vo Veľkej vojne. Ak by sa boli stretli v zákopoch, dnes by boli priateľmi. Edo Halva vstúpil po vojne do služieb novej republiky chrániť zákon a poriadok. Marek Orban sa vrátil do rodnej dediny, aby zabezpečil lepší život jej obyvateľom, na čo potrebuje peniaze. Každú noc prekročí hranicu s pašovanými koňmi. Cez deň sa obaja muži vzájomne rešpektujú, v noci po sebe bez váhania strieľajú. Jeden nosí uniformu, druhý je pašerák. Každý z nich bojuje v mene svojej pravdy.

Cesty slávy / Paths of Glory / r. Stanley Kubrick

Predná línia francúzskeho frontu, prvá svetová vojna. Rozkaz znel jasne: dobyť neďalekú pevnosť Anthill. Táto nesplniteľná misia sa však skončila katastrofou a velenie sa snaží zachovať si tvár. Nechá náhodne vybrať troch radových vojakov a exemplárne ich potrestať. Pod hrozbou trestu smrti ich uväzní a súdi za zbabelosť. Ich veliteľ, plukovník Dax, v civile právnik, sa ujme obhajoby napriek tomu, že osud vojakov je už dávno spečatený.

Signum laudis / r. Martin Hollý ml.

Východný front prvej svetovej vojny. Rakúsky Kaprál Adalbert Hoferik je dokonalý vojak. Plní rozkazy aj za cenu obetovania životov vlastných. Po bitke, kde padli všetci poľní dôstojníci, sa ujme velenia. Fanatickou oddanosťou monarchii si vyslúži odpor u radových vojakov aj u veliteľstva. Keď sa dostanú do ruského obkľúčenia, Hoferik je poverený misiou priviesť dôstojníkov do bezpečia. Jeho nekompromisný prístup k veleniu sa dostáva do fatálneho stretu s kĺzavou dôstojníckou morálkou.