fbpx

Sekcia Special Screenings predstavuje prvé filmy

5. augusta 2018

Medzi najväčšie lákadlá aktuálneho ročníka MFF Cinematik patrí tzv. Special Screenings sekcia, ktorá uvedie v slovenskej premiére viacero mimoriadne kvalitných filmov. Sekcia obsahuje napríklad španielsku drámu La Mano Invisible režiséra Davida Maciána. Film sa odohráva v priemyselnom sklade, kde jedenásť pracovníkov vykonáva rozličné úlohy – murár buduje stenu, ktorú neskôr zlikviduje; dievča umiestňuje kusy na montážnu linku bez toho, aby vedelo, na čo sú; obchodník premiestňuje boxy z jedného miesta na druhé; operátor vykonáva prieskumy… Z úzadia pozoruje túto „pracovnú show“ niekoľko desiatok ľudí.

Special Screenings sekcia uvedie ďalej rumunský film Lemonade, inšpirovaný skutočnými udalosťami. Mara, mladá rumunská žena, sa práve presťahovala so svojím 9-ročným synom do USA, kde chce žiť svoj americký sen. Vydala sa za Daniela, Američana, ktorého poznala len kratučko. Film sleduje niekoľko udalostí počas jedného dňa – problémy so zabezpečením opatrovania syna, neplánované stretnutie s americkým imigračným úradníkom, rozhovor s policajtom alebo v banke s cieľom vybaviť pôžičku. Na každom kroku sa stretáva so zneužitím moci. Máriu si zahrala Malina Manovici, ktorú si slovenskí diváci môžu pamätať zo skvelej Skúšky dospelosti.

V sekcii nemožno nespomenúť španielsko-kubánsku koprodukciu Sergio a Sergei. Dráma mala svetovú premiéru na minuloročnom festivale v kanadskom Toronte. Na nedávnom Havanskom filmovom festivale získala cenu za najlepší scenár (Ernesto Daranas – režisér aj scenárista). Dej je voľne založený na pozoruhodnom príbehu kozmonauta Sergeja Krikaliova, ktorý v roku 1991 na 10 mesiacov uviazol na kozmickej stanici Mir a so Zemou sa kontaktoval len vďaka nadšenému rádioamatérovi z Kuby. Keď Sergio, učiteľ marxizmu, začne komunikovať so Sergejom, zistí, že má s kozmonautom veľa spoločného, nevynímajúc pocity geopolitickej izolácie. Muži si medzi sebou vytvoria jedinečné priateľstvo.

Cinematik prinesie aj najnovšou adaptáciu ruskej klasiky z pera A. P. Čechova – Čajka. Tragikomédiu režisérsky zastrešil Michael Mayer, ktorý si do filmu prizval hneď niekoľko známych hercov a herečiek. Annette Bening, Saoirse Ronan, Elizabeth Moss, Corey Stoll a ostatní sa v jedno leto stretnú pri jazere a my budeme opäť svedkami ich zamotaných vzťahov.

V sekcii piešťanského festivalu nájdeme tiež americkú snímku Puzzle. Ide o výborne odpozorovaný portrét štyridsať ročnej matky a manželky v jednej osobe. Agnes varí, upratuje, nakupuje, dokonca si upečie aj vlastnú narodeninovú tortu… Keď však Agnes dostane na narodeniny 1000 kúskové puzzle, všetko sa zmení. Zrazu nerobí len to, čo treba, ale aj to, čo ju baví a v čom je veľmi dobrá. Agnes nachádza svoje vlastné šťastie.