fbpx

Rozhovor: Ove Rishøj Jensen

10. septembra 2011

Ove Rishøj Jensen (DK) je členom tímu European Documentary Network (EDN), zodpovedný je za webstránku. Organizuje premietania dokumentárnych filmov, workshopy, seminár a master classy. Je lektorom na seminári Koprodukovanie dokumentárnych filmov v Európe.

Poznáte slovenské a české dokumenty?

Na európskej dokumentárnej scéne je, myslím, väčšie povedomie o českých dokumentoch ako o slovenských, keďže niekoľko z nich zaznamenalo medzinárodný úspech. Stretol som však veľmi talentovaných slovenských dokumentaristov a preto si myslím, že čoskoro prídu veľké slovenské dokumenty a silnejšia dokumentaristická scéna.

Aké sú súčasne trendy v koprodukovaní európskych dokumentov?

Myslím, že len ťažko môžeme hovoriť o trendoch vo výrobe alebo koprodukovaní dokumentov. Na dokumentoch je skvelé to, že sú odrazom individuálneho pohľadu tvorcu, jeho kreativity. Pluralita a rôznorodosť v témach, príbehoch a prístupoch je to, čo robí dokumenty silnými.

Ako sú teda dokumentárne filmy v Európe financované?

Mnoho filmov získa podporu verejnoprávneho vysielateľa a filmového fondu alebo inštitútu. Takto je zabezpečené základné financovanie. Na pokrytie rozpočtu však potrebujete ďalšie finančné zdroje, ktorých rôznorodosť sa zväčšila. Snaha producenta pri hľadaní finančných zdrojov sa drobí a je viac rozmanitá, ako tomu bolo pred 10 – 20 rokmi.

Aký je podľa vás hlavný rozdiel medzi financovaním hraného filmu a dokumentu?

Dokument je omnoho viac závislý na televízii ako hraný film. Avšak televízia sa zameriava na dokumenty čoraz menej a financovať dokumentárny film je zložitejšie. Musíte kombinovať viacero rôznych zdrojov.

Aké predpoklady teda musí mať mladý, úspešný producent?

Zápal pre to, čo chce robiť! Výroba dokumentu je zložitá a s najväčšou pravdepodobnosťou na tom nezbohatnete. Potrebujete vášeň.

Aké sú vaše prognózy o budúcnosti EDN?

Neustále sa snažíme prispôsobovať potrebám v dokumentárnom svete a prebudovávať podľa nich organizáciu. Dosť sa, napríklad, venujeme rozvíjaniu digitálnych aktivít. Organizujeme on-line prednášky a master classy. Tak isto ponúkame on-line pitching sessions, na ktorých môžu filmári a producenti ponúknuť svoj projekt prípadným investorom. Myslíme si, že potreba prepájať, mať prístup k trhom a informáciám o medzinárodných spoluprácach tu vždy bude. Musíme iba nájsť nové spôsoby, ako na to, a neustále sa zdokonaľovať – o čo i robíme. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, čo robíme, navštívte, prosím, stránku www.edn.dk.

Žofia Bosáková

(preložil Tomáš Hudák)