fbpx

Rozhovor: Lidožúr

6. septembra 2013

Cez víkend 7. – 8. septembra sa na piešťanskom lide uskutoční po štvrtýkrát podujatie Lidožúr zamerané na aktívne trávenie voľného času v prírode. Jeho súčasťou budú workshopy pre deti a rodiny, výstava fotografií, handmade market, literárna čítačka, či koncerty skupín NvmeriModré hory a ďalších.
Rozprávali sme sa s o.z. Chyť sa roboty, ktoré Lidožúr organizuje.

 

Ako vznikol nápad organizovať Lidožúr?  Majú takéto akcie na piešťanskom lide tradíciu, na ktorú ste nadviazali?

Nápad s Lidožúrom vznikol pred pár rokmi. Pôvodne to bol len koncert jednej skupiny a DJ set, ako sprievodne podujatie ku dňu detí, ktorý sme organizovali. Postupne sme sa dopracovali k tomu, že celé podujatie spravíme na lide, kde bol kedysi tento priestor využívaný na podobne akcie

Ak tomu správne rozumiem, snažíte sa lido oživiť nielen počas Lidožúru, ale inšpirovať ľudí, aby na lide trávili viac času. Ako to robíte? Zdá sa vám, že lido ožíva?

Lido je ideálnym priestorom na trávenie voľného času, predurčuje ho k tomu jeho poloha v centre mesta a samotné prostredie medzi dvomi ramenami Váhu (starým korytom a kanálom). O toto prostredie sa však treba starať, kultivovať ho. Ešte prednedávnom sa v tomto priestore zdržiavali ľudia bez domova a sociálne živly, čo odradzovalo nielen turistov od návštevy tohto miesta. Spolu s inými iniciatívami v meste sme usporiadali viacero brigád, upratovanie, rekultiváciu, osadenie mobiliáru, čistenie brehov a pod. Veci sa pomaly posúvajú dopredu, lido si opäť nachádza svojich návštevníkov, cez leto sa tu ľudia slnili, opekali… Je to tiež obľúbené miesto bežcov a športovcov.

Aké máte zatiaľ ohlasy na vašu prácu?

Ohlasy sú veľmi pozitívne. Potrebovali by sme však väčšiu pozornosť a podporu od kompetentných. Ak sa v okolí cípu ma niekedy v budúcnosti zrealizovať zmysluplný projekt, bez ich podpory to nepôjde.

 

viac info na https://www.facebook.com/Lidozur2013