fbpx

Profil: Xavier Dolan

11. septembra 2014

Tom na farme
štvrtok 20.00 Dom umenia

 

Už dlho nemala mladá generácia vo svojich radoch taký silný hlas: dvadsaťpäťročného quebeckého režiséra a herca, ktorý si bol na tohtoročnom festivale v Cannes prevziať Cenu poroty za svoj piaty celovečerný film Mama. Dôkaz, že svet filmu nepatrí iba veľkým spoločnostiam a osvedčeným menám.

V tomto momente je Dolan rockstar filmového neba a ľudí, ktorí by ho možno chceli prirýchlo podceňovať, rázne umlčia nesporné kvality jeho filmov. Úprimné príbehy outsiderov, problémy vo vzťahoch, homosexualita a transsexualita – tieto témy sa vinú celou jeho doterajšou tvorbou. Dolan, sám otvorený gay, opisuje úskalia pubertálnych rokov vo svojom semiautobiografickom debute Zabil som svoju matku. Film, s ktorým sa každý mladý dokáže identifikovať, hovorí o generačnej medzere, neschopnosti komunikácie a jednoducho o všetkých veciach, ktoré deti na svojich rodičoch občas neznášajú. Plytkosti a prelietavosti mladého zaľúbenia sa venuje film Imaginárne lásky. Natočený v žiarivých farbách je občas komickým a občas trpkým povzdychom nad vzťahmi a ich rozpadom. Trilógiu „nedosiahnuteľnej lásky“ uzatvára Laurence Anyways, kde Dolan po prvýkrát herecky nefiguruje v jednej z hlavných úloh. Trojhodinový opus sleduje desať rozhodujúcich rokov v živote Laurenca, počas ktorých prebehne jeho premena z muža na ženu, či jeho oslobodenie z mužského tela. V bezvýchodiskovej situácii sa ocitá jeho partnerka Fred, zmietajúc sa medzi láskou a túžbou pomôcť mu dosiahnuť jeho sen.

V Dome umenia bude premietnutý zatiaľ predposledný Dolanov film Tom na farme, vytvorený podľa predlohy rovnomennej divadelnej hry od Michela Marca Boucharda. Zatiaľ čo sa režisérove predchádzajúce snímky vyznačujú pomerne civilnou atmosférou a sústredia sa najmä na vykreslenie charakterov, v Tomovi  sa do hry výrazne zapája napätie a štokholmský syndróm. Hlavný hrdina po smrti svojho priateľa prichádza na pohreb a je prekvapený, že jeho matka netuší o sexuálnej orientácii svojho syna. Spoznáva priateľovho brata, pričom medzi nimi vzniká komplikovaný vzťah hraničiaci so schizofrenickým rozkolom medzi odporom a príťažlivosťou.

Martina Červenková