fbpx

Premiéry nových slovenských filmov

24. augusta 2017

Aktuálny ročník filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch premietne aktuálny výber slovenskej kinematografie (v minoritnej aj v majoritnej koprodukcii) v pravidelnej sekcii Čo dom dal. Premiérovou novinkou v sekcii bude snímka Nina Juraja Lehotského, ktorá mala svetovú premiéru na tohtoročnom festivale v Karlových Varoch. Najnovšie si ju do programu vyhliadol aj filmový festival v kanadskom Toronte. Lehotský rozpráva príbeh dvanásťročnej Niny. Ninin svet sa jej rozpadá pred očami, rodičia sa rozvádzajú. Nina im nerozumie a cíti sa opustená a oklamaná. Jej jedinou istotou sa stáva plávanie, ktoré ju upokojuje a nahrádza všetko, čo jej doma chýba. Keď je zrazu Ninina účasť na plaveckých pretekoch ohrozená, rozhodne sa pre radikálny krok.

Na divákov čaká aj svetová premiéra nového slovenského poviedkového filmu DOGG, štvorice režisérov Slávo Zrebný, Vilo Csino, Enrik Bistika a Jonáš Karásek. Štyri poviedky, ktorých základom sa stala jedna z najčastejšie sa prejavujúcich ľudských emócií – strach. Strach z viditeľného aj neviditeľného, jeho schopnosť morfovať sa do stále nových tvarov.

Vo svetovej premiére bude uvedený aj dokument Tisíckrát Jááánošííík alebo zrod legendy režiséra Juraja Štepku. Tvorcovia štylizovaného filmového hraného dokumentu sledujú takmer polstoročný trpko-smiešny osud hry a divadla od premiéry v Radošine v roku 1970 až po poslednú inscenáciu Jááánošííík po tristo rokoch. Film rozpráva o neľahkom desaťročnom schvaľovaní inscenácie v čase normalizácie, ale aj o následnom diváckom i kritickom prijatí, o radosti z hrania a dlhoročnom prepojení legendárneho divadla so svojimi divákmi.

V Piešťanoch budú mať diváci možnosť zhliadnuť aj aktuálneho víťaza karlovarského festivalu, českú poetickú snímku Křižáček, tiež v slovenskej premiére. Nový film Václava Kadrnku spracováva romantickú báseň Jaroslava Vrchlického Svatojanský křižáček. Hrdinom historickej road movie je otec (Karel Roden), ktorý hľadá svojho strateného syna. Snímke dominuje minimalizmus a vizuálne pôsobivý obraz. V sekcii uvedie festival aj drámu Out, ktorá v tomto roku reprezentovala domácu kinematografiu na festivale v Cannes. Režisér Gyorgy Kristóf rozpráva príbeh Ágostona, rodinne založeného päťdesiatnika, ktorý sa vydá na cestu po východnej Európe v zúfalej snahe nájsť si prácu a splniť si sen – chytiť veľkú rybu.

Festival premietne tiež posledný film českého režiséra Jana Němca Vlk z královských vinohrad, ktorý sa spomienkovo vracia k dávnejšej návšteve Němca na festivale v Cannes v roku 1965 a jeho následných problémoch pri príchode do rodnej krajiny. Mladého Jana si zahral český herec Jiří Mádl a režisérovo alter ego stvárnil Karel Roden, ktorý je aj rozprávačom príbehu. Názov filmu zámerne pripomína snímku Marina Scorseseho Vlk z Wall Street.

Ďalším pôsobivým titulom v sekcii Čo dom dal bude dokumentárna esej Kupónová privatizácia. Film režiséra a scenáristu Martina Kohouta. popisuje známe udalosti ekonomickej transformácie z deväťdesiatych rokov minulého storočia v bývalom Československu. Zameriava sa na „preslávenú“ metódu prerozdelenia majetku, ktorá sa stala jadrom transformácie, ale aj následných rozporov.