fbpx

Predstavujeme: Tom na farme

24. júla 2014

Festival Cinematik pravidelne prináša na Slovensko filmy z najväčších svetových festivalov a tak je tomu aj tento rok. Prednosť pritom dostávajú mladí, talentovaní tvorcovia, ako „zázračné dieťa“ z Quebecu Xavier Dolan.

Tom na farme je už štvrtý film dnes 25-ročného kanadského autora a herca. Zachováva si v ňom mnohé zo svojich predchádzajúcich filmov (napr. aj u nás známe Imaginárne lásky), najmä dôraz na vizuálnu stránku a hudbu, no zároveň sa po prvýkrát posúva bližšie k žánrovej kinematografii. Práve vďaka tejto kombinácii sa po premiére v Benátkach viacerí kritici zhodovali, že ide o jeho doposiaľ najlepší film.

Dolan nakrútil thriller v duchu Patricie Highsmith alebo Alfreda Hitchcocka, v ktorom skúma psychické týranie a homofóbiu. Mestský hipster Tom prichádza na vidiek, aby navštívil pohreb svojho milenca. Ostáva na farme milencovej rodiny, ktorá nevedela o jeho orientácii a stáva sa terčom útokov jeho brata. Zároveň však nechce jeho matke povedať, kto v skutočnosti je a necháva ju žiť v tom, že jej syn mal priateľku.