fbpx

Predstavujeme: Pokušenie svätého Tonyho

23. augusta 2011

 

Estónsky režisér Veiko Õunpuu môže byť známy aj slovenským divákom: za svoj debut Jesenný bál získal v roku 2007 cenu za réžiu na MFF Bratislava a ocenený bol okrem iného i v Benátkach. Jeho druhý film Pokušenie svätého Tonyho pokračoval v zbieraní festivalových cien. V rámci sekcie FIPRESCI bude premietaný aj na Cinematiku, pričom uviesť ho príde režisér Õunpuu spolu s hereckým predstaviteľom hlavnej mužskej postavy Taavim Ealmaaom.

Film rozpráva príbeh úspešného muža, ktorému nepatrná udalosť zmení život. Odrazu sa začne zaoberať otázkou morálky v dnešnom svete a vydáva sa na putovanie, ktoré by mu malo pomôcť nájsť odpovede. Na svojej ceste za čistejším svedomím stretáva rôzne typizované postavy z estónskeho prostredia a musí čeliť viacerým pokušeniam.

Už svojim názvom film odkazuje na príbeh svätého Antona, jedného z prvých kresťanských askétov. Ten sa vybral do púšte, kde čelil viacerým pokušeniam diabla. Na podobnú cestu očisty sa vydáva i hlavný hrdina filmu a rovnako ako svätec sa musí popasovať s rôznymi modernými pokušeniami.

Film je v prvom rade alegóriou, obsahuje však viacero momentov, vďaka ktorým režisér zvykne označovať film ako čiernu komédiu. Je to typ suchého humoru, spájajúci severský chlad a odmeranosť s bizarnosťou tak, ako to poznáme z filmov Akiho Kaurismäkiho. Práve ku Kaurismäkimu je Veiko Õunpuu niekedy prirovnávaný. Treba však byť opatrný, Pokušenie svätého Tonyho je úvahou a aj keď rozosmieva, neraz privádza taktiež do rozpakov – teda do rozpoloženia, v ktorom sa nachádza i hlavný hrdina.