fbpx

Päť filmových tipov člena programového tímu Tomáša Hudáka

8. septembra 2020

Tomáš Hudák a jeho výber:

Toto nie je pohreb, toto je zmŕtvychvstanie / This Is Not a Burial, It’s a Resurrection / r. Lemohang Jeremiah Mosese/ PONDELOK 14.09. 20:00 KINO KLUB

Keď jej dedine hrozí nútené vysťahovanie z dôvodu výstavby vodnej nádrže, 80-ročná vdova nachádza opätovnú vôľu žiť a vo svojej komunite vzbudí ducha odporu.

Zem / Erde / r. Nikolaus Geyrhalter / PIATOK 11.09. 11:00 DOM UMENIA

Spektakulárne zábery ukazujú niekoľko ťažobných lokalít v Európe a Severnej Amerike. Reliéfy vytvorené ťažkou technikou dokazujú, že človek mení svet ako žiadny iný druh pred ním. Fascinujúci vizuálny zážitok podobný výtvarnej abstrakcii obnažuje nevídaný život v novej pustatine a pripomína následky, ktorými celá Zem platí za moderný spôsob života ľudí.

Reč vtákov / Mowa ptaków / r. Xawery Żuławski / PONDELOK 14.09. 14:00 FONTÁNA

Autorom scenáru je Andrzej Żuławski a scenár predstavuje autorov najsúčasnejší príbeh. Hovorí o Poliakoch a Poľsku a v centre jeho záujmu je to, čo sa deje tu a teraz. Predostiera príbeh bratov, párov a priateľov, ktorí sa snažia v súčasnej Varšave nájsť svoje miesto. Intelektuáli, učitelia, hudobníci a maliari si síce len sťažka zarobia na živobytie, no i tak sa pokúšajú zlepšiť svoju krajinu. Keďže autor nemohol film nakrútiť, pred smrťou ho zveril svojmu synovi – Xawerymu Żuławskemu.

Cintorín / Cemetery / r. Carlos Casas / UTOROK 15.09. 17:00 KINO KLUB

Nga, údajne najstarší slon na svete, sa spolu so svojím ľudským sprievodcom vydáva na cestu, aby mohol umrieť na sloňom cintoríne – mieste, ktorého existencia je možno iba legendou. Ich mýtická cesta džungľou sa stáva meditáciou nad smrťou, znovuzrodením a nesmrteľnosťou, nad pamäťou a kolonializmom. Apokalyptické útržky z rádia sa miešajú so zvukmi džungle, zatiaľ čo ľudia sa v Casasovej kozmickej vízii stávajú nepodstatnými.

Jej meno bolo Európa / Her name was Europa / r. Anja Dornieden, Juan David González Monroy / ŠTVRTOK 10.09. 14:00 KINO KLUB

Pratur je predchodca súčasného dobytka. Jeho vyhynutie v 17. storočí je prvým zdokumentovaným vyhynutím druhu. Aj napriek tomu však toto zviera v priebehu rokov získalo v ľudskej predstavivosti symbolickú moc a magickú silu. V 20. storočí sa objavili snahy znova ho vrátiť k životu.