fbpx

Objavte nové svety

3. septembra 2015

Som rád, že Cinematik má odvahu robiť veci, ktoré na slovenských festivaloch nie sú zvykom. Som rád, že v čase, keď sa vytvára kult najväčších festivalov a ich cien, sa Cinematik vyberá opačným smerom hľadania skrytých pokladov. Preto sa veľmi teším z trojsekcie španielskych / katalánskych filmov, ktorá tvorí takmer tretinu nášho programu.

Ak hovoríme o súčasnej katalánskej kinematografii (a špeciálne to platí pre „festivalové filmy“), je plná individualít, ktoré sa len ťažko zaraďujú. Jaime Rosales nadväzuje na filmovú modernu a autorský film, na osobnosti ako Robert Bresson, Michelangelo Antonioni, či Ingmar Bergman. Šéf Sónaru Sergio Caballero pracuje s absurdným humorom ako to dnes dokáže hádam iba Quentin Dupieux. Marc Recha nadväzuje na dokumentárnu tradíciu, do surovej reality však dokáže vniesť poetickú jemnosť. Všestranný Isaki Lacuesta (momentálne pracuje na katalánskom pavilóne pre budúcoročné benátske bienále architektúry) iba naznačuje, pretože veľká vnútorná dráma môže prebiehať aj bez veľkých gest. Agustí Villaronga má štýl. Jaume Balagueró dokáže spojiť dokument s hororom. A debutanti: Neus Ballú rozpúšťa skutočnosť vo fikcii (a naopak), Sergi Pérez prechádza pomalými krokmi hlbšie a hlbšie do psyché človeka, Fernando Pomares vo svojej hudobno-westernovej road-movie uvažuje o umení, tvorbe a inšpirácii. A, samozrejme, Albert Serra… Metafyzický, vtipný, anarchistický, rúhačský, podvratný a nekonečne sebavedomý Albert Serra. V dnešnom svete festivalového filmu sú to možno silné slová, no v tomto prípade si ich dovolím: nikto nenakrúca ani len podobné filmy ako Albert Serra.

My sme sa španielskymi a katalánskymi filmami prehrabávali celý rok a objavili sme množstvo inšpirácie. Opäť raz sme mali pred očami dôkazy, že film môže mať rôzne podoby – a nevychádzali sme z údivu, aký rôznorodý môže byť. Stačí, keď sa autori neboja, keď skúšajú svoje možnosti a možnosti filmu. No nesmieme sa báť ani my, diváci, aj my musíme chcieť objavovať nové svety.

A presne to je cieľom týchto sekcií: vyzvať vás, aby ste sa nebáli, aby ste sa nechali zaviesť do neznámych svetov a nachádzali v nich nové pohľady.

Tomáš Hudák