fbpx

Nie len filmami je človek živý

7. septembra 2009

Každý, kto už navštívil nejaký dobrý filmový festival vie, že takýto festival neponúka len množstvo zaujímavých filmov, ale aj celý rad ďalších možností kultúrneho a spoločenského vyžitia sa. Cinematik medzi takéto dobré festivaly patrí a preto na jeho návštevníkov čaká okrem 122 filmov aj nejedna zaujímavá akcia.

KONCERTY
Medzi najobľúbenejšie sprievodné podujatia filmových festivalov nesporne patria koncerty. Preto v Piešťanoch počas Cinematiku zaznie mnoho skvelej hudby a skutočne si bude z čoho vyberať. Piatkový večer (11.9.09, 20:30, Kursalon) bude patriť elektropopovej kapele Noisecut obohacujúcej elektronickú hudbu o príjemné popové a gitarové motívy. Skupina vydala v súčasnej zostave už tri albumy a odohrala niekoľko stoviek vystúpení. Za zmienku určite stojí aj ich predkapela Marhát. Táto akustická formácia, pracujúca s prvkami keltskej a minimalistickej hudby, predvedie skladby z pripravovaného albumu.

V nedeľu 13.9.09 o 19:00 vystúpi v hudobnom pavilóne zoskupenie Heartbeat a hneď po nich alternatívne trio Vandali spájajúce rock ‘n‘ rollovú melodiku s punkovou údernosťou a silnými textami. Ten istý deň o 22:00 v kursalone zaznie hudba od Akordrum VJ. Toto mladé zoskupenie predvádza drum ‘n‘ bass prepojený s tónmi akordeónu a naživo mixovanou projekciou. Ich zvukovo elektro-akustické video improvizácie sa usilujú zapôsobiť rovnako intenzívne na zrakové aj sluchové vnemy publika.

Asi najzaujímavejší koncert pre filmových fanúšikov zaujímajúcich sa o filmovú hudbu bude v posledný deň festivalu (utorok 15.9.09 o 17:00 v Cinematik bare) vystúpenie kapely Feelme. Toto zoskupenie predvádza svoje interpretácie slávnych filmových skladieb (napr. Pulp fiction, Batman, James Bond…). Zaujímavých hudobníkov bude možné počuť a vidieť aj počas záverečného ceremoniálu v pondelok 14.9.09 o 19:00. Za všetkých menujme aspoň rusínske džezové trio, ktoré tematicky štýlovo nadviaže na záverečný film Osadné.

PREDNÁŠKY
Na Cinematiku budete mať možnosť rozšíriť svoje teoretické znalosti audiovizuálnej kultúry aj prostredníctvom dvoch prednášok pripravených šéfredaktorom portálu Kinema.sk Petrom Konečným. Prvá o slávnych filmoch internetu sa uskutoční v nedeľu 13.9.09 o 14:00 v kursalone a druhá o fenoméne filmových trailerov bude v utorok 15.9.09 taktiež o 14:00 v kursalone.

SEMINÁRE
Rovnako ako v minulom roku pripravili Zuzana Mojžišová a Martin Kaňuch seminár o vnímaní filmovej a mediálnej kultúry, určený najmä študentom stredných škôl (pondelok 14.9.09, 14:00, Kursalon). Okrem toho počas Cinematiku prebehnú tri odborné semináre venovane témam: Ako zvyšovať úroveň mediálnej gramotnosti?, Film a autorské právo a Audiovizuálny fond.

VÝSTAVY
Výstava Bezhraničie, pozostávajúca z diel študentov slovenských vysokých umeleckých škôl a predstavujúca najmä ich videá a fotodokumentácie z rôznych akcií, ponúkne originálne subjektívne pohľady na verejné priestory. Diela budú v rámci Cinematiku nainštalované pri vstupoch do kín a vytvoria tak akýsi plynulý prechod medzi otvoreným vonkajším priestorom a uzavretou intimitou kina.

OSTATNÉ
Okrem filmov a všetkých vyššie spomínaných akcií budete môcť, samozrejme, nasávať príjemnú atmosféru najslávnejších slovenských kúpeľov a obdivovať ich pozoruhodné pamiatky. Sily budete môcť načerpať pri nejakej tej ozdravenej kúre a  v početných baroch a reštauráciách. Organizátori festivalu Vás radi uvidia v tradičnom Cinematik bare, ktorý bude tento rok väčší a komfortnejší.

Či už prídete na Cinematik sami, s priateľmi, alebo rodinou, určite tu stretnete a spoznáte skvelých ľudí s podobnými záujmami. Nepochybne sa budete mať s kým pozhovárať (nie len) o filmoch a podujatiach, čo na festivale navštívite.