fbpx

Láska pod kapotou, Každá minúta života, Remedy – premiéry domácich noviniek na Cinematiku

27. júla 2021

V slovenskej premiére Cinematik uvedie aj jedinečnú režisérsku verziu filmu Nora Držiaka Cesta do nemožna (2019), ktorý originálnou formou koláže hraného a animovaného filmu predstavuje životnú cestu Milana Rastislava Štefánika. Oproti pôvodnej verzii snímky sa môžete tešiť najmä na kompletne prepracované trikové pasáže presne podľa pôvodného autorského zámeru.

K Cinematiku vždy patrili aj kvalitné dokumentárne filmy, a to najmä z domáceho prostredia, z dielne slovenských a českých dokumentaristov. Chýbať nemôžu ani v tohtoročnom programe. Hneď niekoľko z nich festival uvedie v slovenskej premiére.

Platí to napríklad pre česko-slovenskú koprodukčnú snímku 1968 – Rekonštrukcia okupácie (2021) režiséra Jana Šikla, ktorý dlhé roky zbiera amatérske rodinné filmy. Jedným z jeho najprekvapivejších úlovkov je tri a pol hodinový materiál dokumentujúci vpád armád Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968. Dosiaľ nevidené zábery v jeho filme oživujú minulosť a ponúkajú jedinečnú príležitosť na spoločenskú reflexiu.

V slovenskej premiére Cinematik uvedie aj nový dokument Eriky Hníkovej Každá minúta života (2021). Časozberná snímka zachytáva po dobu jedného roka nevšedný experiment rodičov, ktorí svojho syna od útleho detstva vychovávajú tak, aby sa stal úspešným vrcholovým športovcom. Film otvára otázku zmyslu výchovy dieťaťa v dnešnej dobe a pripomína možné riziká jednostranného zamerania na merateľný výkon.

K ďalším dokumentárnym premiéram 16. ročníka Cinematiku patrí aj film Na krev (2020). Erik Knopp v ňom sleduje 8. generáciu slávneho českého bábkarského rodu Kopeckých, ktorí sú spätí so scénou Jatka78 či projektom Cirk La Putyka.

Domácu premiéru bude mať na festivale aj dokument Remedy (2021) Jakuba Šipoša. Sleduje mladých ľudí, ktorí hľadajú vyšší zmysel života v pomoci iným. Nevšedná púť ich zavedie až do Senegalu, kam prinášajú jednoduché, ale životne dôležité filtre na vodu. Film divákovi dovolí nahliadnuť do iných kultúr, no pripomenie tiež krehkosť ekosystému a vzácnosť vecí, ktoré považujeme za samozrejmé.

Svoju novinku na festivale uvedie aj režisér Ladislav Kaboš s názvom Architekt drsnej poetiky (2021). Starý muž nedokáže rozpoznať svoju vlastnú tvár v zrkadle. Trpí Alzheimerovou chorobou. Postupne sa jeho spomienky zmyli. Jedného dňa sa rozhodne rozprávať svoj životný príbeh svojmu odrazu v zrkadle. Tým mužom je Hans Broos – významný brazílsky architekt, predstaviteľ brutalizmu, pôvodom Karpatský Nemec, ktorý sa narodil na Slovensku. Zrkadlo, ku ktorému sa priznáva, pôsobí ako odraz jeho vlastných spomienok.

Bohatú ponuku atraktívnych domácich dokumentov v programe Cinematku ďalej doplnia aj snímky Biela na bielej (r. Viera Čákanyová, 2020), Láska pod kapotou (r. Miro Remo, 2021), Neviditeľná (Maia Martiniak, 2020), Na značky! (r. Mária Pinčíková, 2021) či The Sailor (r. Lucia Kašová, 2021).