fbpx

Filmy s cenami FIPRESCI

11. augusta 2011

Sekcia FIPRESCI je pomenovaná podľa Medzinárodnej federácie filmových kritikov. Tá spolupracuje s mnohými svetovými festivalmi a udeľuje na nich vlastné ceny. Sekcia je zostavená práve z takto ocenených filmov a je súčasťou širšej spolupráce s festivalom Cinematik, nakoľko FIPRESCI dáva záštitu taktiež nad jeho hlavnou súťažou.

Film Alexeja Balabanova Kurič reflektuje meniacu sa ruskú spoločnosť 90. rokov. Hlavným hrdinom je vojnový veterán, ktorý sa musí živiť ako kurič na sídlisku. Bývalí spolubojovníci, dnes zrejme mafiáni, ho žiadajú, aby spálil niečo, čo pripomína ľudské telá.

Miestnosť samovrahov poľského režiséra Jana Komasu tematizuje na príbehu dospievajúceho chlapca utiekanie sa do virtuálnej reality. Dominik mal totiž všetko, čo si mohol priať, no v jednom okamihu to stratil. Ostal mu iba virtuálny svet, kde nadviaže kontakt s neznámym dievčaťom, ktoré ho uvedie do „miestnosti samovrahov“.

Bizarnou úvahou nad morálkou v dnešnom svete je estónsky film s prvkami čierneho humoru Pokušenie svätého Tonyho. Hovorí o mužovi v strednom veku, ktorý si odrazu položil otázku: „Je možné byť dobrým človekom?“

Tento film prídu do Piešťan osobne uviesť režisér Veiko Õunpuu a hlavný predstaviteľ Taavi Eelmaa.

Viac sa môžete dozvedieť v sekcii FIPRESCI.