fbpx

Filmové peklo na Cinematiku

13. augusta 2010

Piaty ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik Piešťany ponúkne v nesúťažnej sekcii nazvanej Filmové peklo unikátnu trojicu filmov venovanú tomu najlepšiemu z toho najhoršieho v dejinách kinematografie.

„Oficiálne“ najhorší filmár všetkých čias, Ed Wood, sa stal duchovným otcom mnohých podobne nadšených a talentovaných tvorcov, vďaka čomu jeho odkaz stále žije a chtiac, i keď častejšie skôr nechtiac získava nových a nových pokračovateľov. Mnohí už asi tušia, že sekcia Filmové peklo predstaví diela, v ktorých rozprávačskej štruktúre sa  ohromujúce filmárske nedostatky – námetom a scenárom počnúc a končiac všetkými fázami postprodukcie –  menia na zábavné a miestami nezabudnuteľné prednosti.

Plán 9 z vesmíru (Plan 9 from Outer Space, 1959) je považovaný množstvom „opačných“ filmových rebríčkov za najhorší titul všetkých čias. Jeho tvorca Edward D. Wood, Jr. (1924-1978) vyprodukoval v priebehu päťdesiatych rokov niekoľko celovečerných filmov, ktoré však vďaka neskrývanému amaterizmu rýchlo zmizli z povrchu zemského. Avšak nie navždy. Po svojej smrti (na zlyhanie srdca následkom dlhoročného alkoholizmu) bol tento filmár znova objavený filmovými nadšencami hľadajúcimi zabudnuté kuriozity. Z Woodovej tvorby je najznámejší práve Plán 9 z vesmíru, nakrútený podľa „stopercentného“ skutočného svedectva o neúspešnom pokuse mimozemskej civilizácie ovládnuť Zem pomocou oživenia mŕtvych. Snímka je skutočne pozoruhodným mixom hororu a sci-fi.

Hviezdna zrážka (Starcrash, 1978) predstavuje Christophera Plummera a Davida Hasselhoffa (vo svojej prvej veľkej úlohe) v absolútne nepodarenom taliansko-americkom dobrodružnom sci-fi o galagtickom svete, ktorým „pláva“ vesmírna pašerácka loď riadená skromne odetou Stellou Star (Caroline Munro) a blonďavým hipisákom Aktonom (Marjoe Gortner). Ich nová misia znie:  vyslobodiť syna vládcu celej galaxie (úchvatný David Hasselhoff). Čakajú vás bitky na planéte Amazoniek alebo boj s pravekými ľuďmi. Space opera Hviezdna zrážka zostáva stále osviežujúcim zdrojom zábavy. Mimochodom, David uvažuje o remaku, čiže by ste si originál nemali nechať ujsť.

Mega žralok vs gigantická chobotnica (Mega Shark vs. Giant Octopus, 2009) – vlajková loď sekcie Filmové peklo. Produkčná spoločnosť Asylum má za sebou množstvo filmových delikátností (v auguste odpremiérujú svoju novinku Titanic 2), ale práve film Ace Hannaha je ich prvým titulom uvedeným v kinách. Kalifornské pobrežie podľahne teroru dvoch súperiacich obrovských prehistorických podmorských príšer. Lorenzo Lamas však vie čo robiť… Mega žralok vs gigantická chobotnica je považovaný za jeden z najlepších najhorších filmov dneška. Vraj išlo o zámer, čo je samozrejme celkom dobrá marketingová taktika.

Vstup na projekcie filmov zo sekcie Filmové peklo odporúčame len vnímavým filmovým labužníkom so zmyslom pre humor, ktorí vedia oceniť ozajstné filmové (ne)umenie!