fbpx

Festivalové tipy VI: Vychutnajte si záver (15.9.10)

14. septembra 2010

Hoci sú už festivalové ceny odovzdané a slávnostný záver je za nami, nebude posledný deň Cinematiku chudobnejší ako iné. Stále bude potrebné rozhodnúť sa, na aké filmy treba ísť, pretože všetky sa ozaj nebudú dať vidieť ani dnes, preto sú tu – pre tento ročník posledné – festivalové tipy.

Skôr než si vychutnáte posledný „festivalový obed“ odporúčame návštevu Domu umenia o 11:00. Premietame tam dánsky dokument Mechanická láska o tom, ako môžu roboti postupom času nahrádzať ľudí vo všetkých činnostiach. Na Univerzite v Osake Hiroshi Ishiguro zostrojil vernú kópiu samého seba a nehanbí sa zúčastniť sa jedného či dvoch spoločenských experimentov: dokáže ho geminoid nahradiť v jeho úlohe otca? Obslúži jeho ženu dvojník rovnako dobre ako on?

Pre pokojný poobedňajší relax navrhujeme zájsť o 14:00 do kina Fontána na rodinnú fantasy Max a maxipríšerky. Režisér Spike Jonze (V koži Johna Malkovicha, Adaptácia) v nej ponúka magickú, vizuálne pôsobivú filmovú verziu detskej klasiky Maurica Sendaka. Príbeh rozpráva o imaginárnych dobrodružstvách malého Maxa zavretého vo svojej izbe. Max si predstavuje záhadný les a z neho putuje do sveta „Divočín“ aby sa stal ich kráľom…

Ešte pred „poslednou festivalovou večerou“ by vašej pozornosti nemal uniknúť o 17:00 v kine Fontána španielsko- uruguajský film Zlý deň na rybačku. Jacob von Oppen, bývalý najsilnejší muž na Zemi, a jeho manažér Orsini si celkom slušne zarábajú cestovaním po malých juhoamerických mestách a organizovaním zápasníckych exhibícií. Keď sa táto výstredná dvojica objaví v dedine Santa Maria, obchod sa naozaj rozbehne: mieste noviny sa okamžite s elánom hlásia k sponzorovaniu zápasu a vyzývajú, aby sa prihlásil vhodný protivník. Vždy vynaliezavý Orsini vie, ako nájsť toho pravého bojovníka, no rybačka v Santa Maria by mohla viesť k väčšiemu úlovku, než v aký dúfal

No a napokon tu máme vôbec posledný festivalový tip. Je ním prvý anglicky hovorený film Nicolasa Windinga Refna nazvaný Strach X (kino Fontána 20:00). John Turturro v ňom stvárňuje člena ochranky obchodného domu zúfalo pátrajúceho po vrahoch svojej ženy. Donekonečna pozerá a analyzuje záznamy z bezpečnostných kamier, zbiera informácie a sleduje aj tie najbizarnejšie stopy… Snímka prepadla a Refn sa so svojimi najbližšími dostal po jej dokončení do neľahkej situácie. Neskôr o tom vyprodukoval aj dokument nazvaný Hráč (v rámci Cinematikovskej retrospektívy Refnovho diela ste ho mali možnosť vidieť).

Na úplný záver máme pre vás ešte jeden dôležitý tip. V nijakom prípade budúci rok nepremeškajte 6. ročník Cinematiku.