fbpx

Festivalové tipy V: Deň verdiktu (14.9.10)

13. septembra 2010

Utorok je síce ešte len predposledným dňom Cinematiku a do konca festivalu máte možnosť zhliadnuť množstvo filmov, no slávnostné zakončenie spojené s vyhlásením výsledkov a predpremiérou nového dokumentu Pavla Barabáša Mongolsko – v tieni Džingischána sa odohrá už dnes. Napäté čakanie na výsledky si môžete skrátiť o 14:00 v Dome umenia na projekcií súťažného filmu Fantastický pán Lišiak. Tento svojrázny film ešte svojráznejšieho režiséra Wesa Andersona ( Taká zvláštna rodinka, Život pod vodou, Darjeeling s ručením obmedzeným) je jediným animovaným filmom v súťaži. Príbeh pána Lišiaka, ktorý je znudený stereotypným rodinným životom a tak sa vráti ku kariére zlodeja sliepok, je zatiaľ prvou Andersonovou výpravou na pole animovaného filmu.

V čakaní na výsledky môžete pokračovať v Dome umenia, kam by mal o 17:00 so súťažným dokumentom Hranica zavítať aj jeho autor Jaroslav Vojtek. Humanistický portrét zapadnutej východoslovenskej dediny rozdelenej po druhej svetovej vojne na polovicu československo- sovietskou hranicou určite poskytne podnety na zamyslenie, aj na prípadnú diskusiu. Vojtek trpezlivo a pravidelne nakrúcal v rozdelenej obci niekoľko rokov a tak sa mu podarilo zachytiť jej fascinujúcu premenu v behu času a neustále sa meniacej politickej situácií.

O 19:00 v kine Fontána štartuje záverečný ceremoniál, no ten nebude v tom čase jedinou slávnostnejšou udalosťou na Cinematiku. O 20:00 v Dome umenia vzdávame hold tento rok zosnulej legende svetového filmu Ericovi Rohmerovi a to projekciou jedného z jeho najoceňovanejších filmov Moja noc s Maud (1969). Príbeh inžiniera Jeana-Louisa (Jean-Louis Trintignant) spoznávajúceho počas vianočných sviatkov dve rozdielne ženy, z ktorých si volí životnú družku, je mnohými pokladaný za najtypickejší film Erica Rohmera, respektíve za film najlepšie ukazujúci jeho charakteristický štýl rozprávania a spôsob spracovania témy partnerských vzťahov. Snímka bola ocenená nomináciou na Zlatú palmu, aj nomináciou na Oscara za najlepší cudzojazyčný film a na jej projekcií by nemal chýbať žiaden skutočný filmový fanúšik.

Keď sa o 23:00 vydáte do kina Fontána, už budete môcť poznať výsledky 5.ročníka Cinematiku a tak jediné napätie, čo budete v sále prežívať, bude vyvolané argentínskym neo noir filmom Aura. Jeho hlavný hrdina Espinoza preparuje zvieratá a je obdarený fotografickou pamäťou, no trpí záchvatmi epilepsie a samotou. Únikom sú preň len fantázie o dokonalej lúpeži. Avšak smrteľná nehoda na poľovačke mu jedného dňa poskytne dokonalú príležitosť k realizácií svojho plánu…