fbpx

Corsage, Avec amour et acharnement, Metsurin tarina – Cinematik uvedie desiatky filmov z áčkových festivalov

18. augusta 2022

Spoľahlivým zdrojom prvotriednych filmových zážitkov je na Cinematiku už tradične aj sekcia Výber umeleckého riaditeľa, ktorú dramaturgicky zastrešuje Vladimír Štric. Opäť pôjde o sedmičku výnimočných medzinárodných filmov, ktoré sa už blysli aj v programe rôznych zahraničných festivalov. Pre slovenského diváka však ide zväčša o novinky.

Jedným z týchto filmov bude aj Korzet (Corsage, 2022), životopisná historická dráma rakúskej režisérky Marie Kreutzer, ktorá poodhaľuje súkromný život aj osobnosť Alžbety Bavorskej. Jej herecká predstaviteľka Vicky Krieps si za svoj výkon odniesla cenu Un certain regard z Cannes. 

Milovníkov francúzskej kinematografie určite poteší novinka režisérky Claire Denis Neverná (Avec amour et acharnement, 2022), v ktorej si Juliette Binoche zahrala ženu uviaznutú v ľúbostnom trojuholníku. Režisérka si za film odniesla Strieborného medveďa za najlepšiu réžiu z Berlinale.

Príbeh drevorubača (Metsurin tarina, 2022) je zase originálnou severskou komédiou o hľadaní zmyslu života v tých najťažších situáciách. Fínsky básnik a filmár Mikko Myllylahti v nej vystaví vždy pozitívne naladeného drevorubača Pepeho sérii nešťastných udalostí, ktoré ho posunú do nečakanej existenciálnej krízy. Film mal premiéru v programe tohtoročného festivalu v Cannes.

Aj Mothering Sunday (Mothering Sunday, 2021) je zástupcom britskej kinematografie. Tentokrát však ide o romantickú historickú drámu z medzivojnového obdobia, ktorou diváka sprevádza slúžka nešťastne zaľúbená do mladého muža z bohatej rodiny. Vo filme režisérky Evy Husson si zahrali Odessa Young, Olivia Colman aj Colin Firth.

Až do sýrskeho Kurdistanu, naopak, pozýva film Susedia (Neighbours, 2021). Režisér Mano Khalil v ňom rozpráva príbeh malého Sera, ktorý vyrastá v 80. rokoch 20. storočia v ťaživom ovzduší diktátorského režimu. Ten sa snaží pretvoriť jeho komunitu na panarabských socialistov – napríklad aj prostredníctvom šírenia nenávisti k miestnym Židom, medzi ktorými však má Sero kamarátov.

Posledným filmom zo sekcie Výber umeleckého riaditeľa je Blessed Brothers (La santa piccola, 2021) talianskej režisérky Silvie Brunelli. Dráma o priateľstve dvoch chlapcov, ktorých však osud nečakane zaveje rozdielnymi smermi, zaujala kritiku na festivaloch v Benátkach aj Ríme.