fbpx

Čo prinesie Cinematik 2010

9. júla 2010

Piaty ročník medzinárodného filmového festivalu Cinematik Piešťany sa uskutoční 9. – 15. septembra 2010 a prinesie množstvo skvelých filmov rozdelených do viacerých sekcií.

SÚŤAŽNÉ SEKCIE:

MIESTO STRETNUTIA EURÓPA
Výkladnou skriňou každého festivalu je jeho súťažná sekcia. Cinematik prináša originálnu koncepciu hlavnej súťaže. V hlavnej súťažnej kategórii premietneme kolekciu najlepších európskych filmov vyrobených v rokoch 2009 a 2010, ktorá vznikla ako výsledok hlasovania európskych filmových kritikov.
Mladí kritici zostavili svoj vlastný rebríček najlepších európskych filmov za spomínané obdobie. Každému z filmov hlasovaním priradili body. Najlepšie filmy, ktoré vzišli z hlasovania, premietneme na festivale v rámci súťažnej sekcie MEETING POINT EUROPE. Film, ktorý získal najviac bodov, bude na konci festivalu vyhlásený za víťazný a získa hlavnú cenou festivalu Meeting Point Europe Award.
Ide o originálnu koncepciu zostavovania súťažnej sekcie, pretože filmy, ktoré sa dostali do záverečnej kolekcie, vybrali kritici až zo 16 európskych krajín (tento rok to boli Belgicko, Česká republika, Čierna Hora, Dánsko, Estónsko, Holandsko, Chorvátsko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Taliansko, Turecko a Veľká Británia). Rebríček najlepších filmov odzrkadľuje subjektívny pohľad mladých kritikov na európsku kinematografiu a zároveň zohľadňuje dianie na filmových scénach jednotlivých zastúpených krajín, ako i na medzinárodnej scéne. Sekcia je pod záštitou Medzinárodnej federácie filmových kritikov FIPRESCI.

CINEMATIK.DOC
Súťaž slovenských celovečerných dokumentárnych filmov, premiérovaných v období od septembra 2009 do septembra 2010. Filmy v súťaži posudzuje medzinárodná porota filmových kritikov a tvorcov, ktorá udelí hlavnú cenu Film Europe Award za najlepší slovenský dokumentárny film roka.

NESÚŤAŽNÉ SEKCIE:

REŠPEKT: NICOLAS WINDING REFN
Retrospektívna sekcia rešpekt bude tento rok venovaná jednému z najtalentovanejších a najinovatívnejších mladých dánskych režisérov súčasnosti – Nicolas Winding Refnovi. Tvorcovi filmov ako Bronson, Fear X, či trilógie Pusher.

DoKma: DÁNSKE DOKUMENTY
Prehľad toho najlepšieho, čo sa na poli dánskeho dokumentu vyprodukovalo za obdobie ostatných piatich rokov. Sekciu zostavuje programový riaditeľ jedného z najprestížnejších dánskych festivalov hraných filmov CPH: PIX Thure Munkholm, ktorý predtým dlhodobo pôsobil ako redaktor programu na významnom dánskom festivale dokumentárnych filmov CPH: DOX.

HORE DOLU PRÚDOM
Prehliadka divácky úspešných filmov, ocenených na medzinárodných filmových festivaloch a distribučné predpremiéry.

KINEMA CHOICE
Najlepšie filmy v slovenskej distribúcii v prvej polovici roku 2010 podľa redaktorov najpopulárnejšieho slovenského filmového serveru Kinema.sk.

CINEMATIK JR.
Sekcia pre najmenších Cinematikov.

ZVLÁŠTNE UVEDENIE
Filmy, ktoré sa nezmestili do jednotlivých sekcií, no divák by o ne nemal byť ukrátený.

Uvedeným zoznamom sekcií sa však ponuka Cinematiku 2010 zďaleka nevyčerpáva. Festivalový tím pre divákov pripravuje aj ďalšie lahôdky. Chýbať by nemala tradičná sekcia polnočných filmov (Za hranicou kultu), ktorej obsah je zatiaľ tajomstvom, prehľad nových slovenských filmov, množstvo kritikou ocenených diel a viacero zaujímavých sprievodných podujatí tradične patriacich ku kvalitnému festivalu.