fbpx

Čo dom dal 2012

3. septembra 2012

Festival Cinematik sa od svojho vzniku snažil podporovať mladých slovenských autorov, čoho dôkaz je aj tohtoročná sekcia Čo dom dal. Tá prinesie viacero zaujímavých debutov či absolventských filmov.

Slovenskú premiéru bude mať na Cinematiku film Ivety Grófovej Až do mesta Aš, ktorý získal po premietaní na MFF Karlové Vary mnoho pozitívnych ohlasov. Film rozpráva príbeh mladej ženy, ktorá sa po maturite vyberá za prácou do západočeského mesta Aš, kde postupne spoznáva svet prostitúcie a prichádza o ilúzie, no nie o sen, že sa objaví „princ na bielom koni“.

Slávnostnú premiéru bude mať aj úvodný diel nového televízneho seriálu Zbohom, súdruhovia! Ten sa venuje sovietskemu impériu v rokoch 1975-1991. Premietaný diel Omamnosť moci (1975-1979) sa venuje obdobiu, keď bol Leonid Brežnev na vrchole moci, hoci sa už začali formovať hnutia ako Charta 77.

S novým filmom prichádza aj Yvonne Vavrová. Jej Evina krížová cesta – Nádherná matka sa zaoberá túžbou mladých ľudí, ktorí chcú mať dieťa, no nemôžu. V tieni pod Hindukúšom Antona Szomolányiho a Lukáša Roganského je dokumentom o každodennom živote v Afganistane, ktorý sa nezastaví „len“ preto, že v krajine prebieha vojna.

V bloku krátkych dokumentárnych filmov sa nachádza mockumentary Alfred Hičkok a cesta do Iránu Štefana Beličku a Ivana Kršiaka o ľudských predsudkoch, Kino svet Mareka Janičíka o zániku kina v Očovej a  Hviezda Andreja Kolenčíka o mužovi, ktorý v 55 rokoch prepadol hereckej vášni. Ako predfilmy sa budú premietať Dust and Glitter Michaely Čopíkovej a oceňovaný Posledný autobus Martina Snopeka a Ivany Laučíkovej. Samostatné bloky budú mať študentské filmy z Akadémie umení v Banskej Bystrici, Vysokej školy múzických umení v Bratislave, Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave a videoart.