fbpx

Cinematik sa blíži a nás teší záujem o akreditácie

4. septembra 2019

Premiéry nových titulov z dielne svetových filmárskych es, súťaž ambicióznych počinov domácich dokumentaristov, tematické aj geograficky príbuzné prehliadky toho najzaujímavejšieho, najpodnetnejšieho a najúspešnejšieho, čo sa v kinematografii (nie len) za posledný rok urodilo.

Medzinárodný filmový festival Cinematik je miestom, kam chodia fanúšikovia dobrých filmov načerpávať nové zážitky a poznatky, ale je tiež dôležitým dejiskom stretnutí, workshopov a networkingu pre samotných filmárov. Ani tento rok na ňom nebude núdza o zaujímavých hostí, ako je portugalský filmár João Pedro Rodrigues, katalánsky režisér Alberto Sciamma, švajčiarsky dokumentarista Mischa Hedinger, kolumbijský dokumentarista Manuel Correa a ďalší.

Pestrým výberom premietaných filmov Cinematik iste neurazí žiaden filmový vkus a preferencie. V exkluzívnej slovenskej premiére festival tento rok uvedie rovných 40 filmov a až 62 zo snímok v jeho programe dosiaľ nebolo uvedených v slovenskej kinodistribúcii. Medzi premiérami je aj otvárací film festivalu Where’d You Go Bernadette (Kam si zmizla, Bernadette, 2019) Richarda Linklatera s oscarovou Cate Blanchett. Ale napríklad tiež nová inscenácia Nero a Seneca (2019) z produkcie RTVS, ktorá na pozadí historických reálií antického Ríma odhalí až prekvapivo nadčasové a aktuálne spoločensko-politické nešváry.

Svoj zatiaľ posledný film O Ornitólogo (The Ornitologist / Ornitológ, 2016) na festivale osobne uvedie João Pedro Rodrigues a v sekcii Rešpekt budete môcť vidieť všetkých 5 celovečerných filmov z jeho filmografie. Ten, v kom prebudia chuť lepšie porozumieť prostrediu, z ktorého tento pozoruhodný filmár pochádza, by si určite nemal nechať ujsť ani sekciu Pod lupou. Ponúkne totiž ďalších osem pokladov súčasnej portugalskej kinematografie.

V polnočnej sekcii Za hranicou kultu si Cinematik posvieti na čarodejnice v ikonickej Suspirii (1977) Daria Argenta, ale aj v novinke Petra Stricklanda In Fabric (Také krásne šaty, 2019). Optimizmus divákom do žíl vlejú snímky v pozitívne vyladenej sekcii Nádej – bude medzi nimi aj čerstvá novinka Wernera Herzoga Family Romance, LLC (2019).

V novom dramaturgickom výbere Žiť znamená zabúdať sa predstavia snímky, ktoré približujú fenomény kolektívnej pamäte a historickej manipulácie – napríklad African Mirror (Africké zrkadlo, 2019) Švajčiara Mischu Hedingera. Sekcia Cesty slávy zase bude koncentrovaným výberom z najprestížnejších svetových festivalov – nebudú v nej chýbať ani víťazi najcennejších Paliem z tohtoročného Cannes – kórejská komédia Gisaengchung (Parasite / Parazit, 2019) a novinka bratov Dardennovcov Le Jeune Ahmed (Young Ahmed / Mladý Ahmed, 2019).  

No a neodmysliteľnou súčasťou Cinematiku sú aj súťažné sekcie. V Meeting point Europe sa o festivalovú trofej uchádza výber toho najlepšieho z európskej hranej kinematografie za posledný rok – napríklad aj britský autobiografický film Joanny Hogg The Souvenir (2019) alebo mysteriózna francúzska dráma Bertranda Bonella Zombi Child (2019). Cinematic.doc je zase súťažná prehliadka vrcholov domácej dokumentaristiky – za všetky tituly v nej spomeňme aspoň film Skutok sa stal (2019) Barbory Berezňákovej, ktorý bude mať na Cinematiku svoju svetovú premiéru.    

14. ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik sa uskutoční v dňoch 10. až 15. septembra 2019 v Piešťanoch.