fbpx

Cinematik prinesie aj mimoriadne slovenské premiéry

27. júla 2021

Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany tento rok otvára už svoj 16. ročník, ktorý sa uskutoční od 14. do 19. septembra 2021. Aj tentokrát bude festival pestrou prehliadkou toho najlepšieho, čo sa za posledný rok podarilo doma aj vo svete nakrútiť. Chýbať nebudú ani originálne tematické sekcie, prestížne súťaže či exkluzívne premiéry. Niekoľko mimoriadnych uvedení nových domácich počinov z programu festivalu organizátori predstavujú práve dnes.

Peter Bebjak patrí medzi najúspešnejších a najaktívnejších slovenských filmárov dneška. Darilo sa mu aj počas minulého roka, kedy dokončil svoj zatiaľ posledný celovečerný film Správa (2020). Výpravná historická dráma sa vracia k udalostiam zo 7. apríla 1944, kedy sa Alfrédovi Wetzlerovi a Rudolfovi Vrbovi podarilo čosi neuveriteľné – utiecť z tábora smrti v Osvienčime a podať svetu mrazivú správu o genocíde, ktorá sa odohráva za ostnatými múrmi koncentračných táborov po celej Európe. Tento odvážny čin nezostal bez povšimnutia. Ich správa sa dostala až k Winstonovi Churchillovi a Franklinovi D. Rooseveltovi a zohrala napokon historickú úlohu vo vývoji 2. svetovej vojny.

Skutočný príbeh plný emócií a napätia Bebjak sfilmoval v slovensko-česko-poľsko-nemeckej koprodukcii a stal sa aj slovenskou nomináciou na Oscara pre najlepší cudzojazyčný film. Premiéru mal film mať pôvodne ešte 27. januára 2021 pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu, no pre pandémiu sa napokon udalosť nekonala. V distribučnej predpremiére ho budú mať možnosť vidieť práve návštevníci festivalu Cinematik.

Správa však zďaleka nebude jediný domáci titul, ktorý v septembri ako prvý premietne na veľkom plátne práve Cinematik. Ďalšou distribučnou predpremiérou v programe festivalu bude napríklad aj hraný film Predtuchy (2020) Vjačeslava Kryštofovyča, ktorý vznikol v slovensko-ukrajinsko-litovskej koprodukcii. Divákov zavedie do ospalého prímorského mestečka, kde život náhle naruší smrť muža, ktorý si želal byť pochovaný na tajné miesto. Znepokojujúca situácia miestnych núti klásť si nepríjemné otázky a hľadať odpovede vo vlastnom vnútri aj v sebe navzájom.

Svetovú premiéru na 16. ročníku Cinematiku bude mať film režiséra Mareka Janičíka – Blúdiaci Holanďan Ľubomír Feldek (2021) o jednej z najvýznamnejších osobností slovenskej literatúry 20. storočia. Básnik, dramatik, rozprávkar či tvorca Perinbaby a slovenský prekladateľ Shakespeara. V súčasnosti je jedným z posledných žijúcich autorov literárnej Trnavskej skupiny, ktorá sa svojim dielom v 50. rokoch vzoprela vtedajšej ideológii socialistického realizmu. Prostredníctvom tematiky „večného súdu“, ktorý sa tiahne celý Feldekov život, sa verejnosti pripomenie ťažká doba v kultúre počas socialistického Československa. Divák prejde spolu s Ľubomírom Feldekom 85 rokov histórie nielen autora, ale aj samotného Slovenska.