fbpx

Cinematik ponúkne prvé a druhé filmy režisérov z celého sveta

10. augusta 2017

Nadchádzajúci 12. ročník medzinárodného filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch aj tento rok premietne filmy v špeciálnej sekcii nazvanej Eye on Films. Rovnomennú platformu iniciovala francúzska spoločnosť Wide Management, cieľom ktorej je prezentovať prvé a druhé filmy režisérov z celého sveta. V súčasnosti má viac ako 152 partnerských organizácií vo vyše 40 krajinách, medzi ktoré patrí aj festival Cinematik.

V sekcii Eye on Films sa bude premietať unikátna francúzska snímka Fannyho Jeana-Noëla Move! Dance your life. Hrdinami sú profesionálni aj amatérski tanečníci, deti aj starí ľudia. Poeticko-estetický film, ktorý sa venuje tancu, sa nakrúcal v osemnástich destináciách sveta. Sekcia prináša aj švajčiarsko-americkú drámu L’instant infini od Douglasa Beera, v ktorej je mladá Mary presvedčená, že je zodpovedná za smrť svojej malej dcérky. Aby sa netrápila so stále vynárajúcimi sa hrozivými spomienkami, zameriava sa stále viac na svoj život. Aktuálnu súčasnosť pôsobivo zaznamenáva talianska snímka Sex Cowboys. Venuje sa dnešnej mladej generácii, ktorá sa cíti stratená, je bez práce, bývania a zadefinovaného životného štýlu. Postavy, ktoré si generačnú krízu riešia hľadaním svojho miesta, režíruje Adriano Giotti.

V sekcii Eye on Films nájdeme aj taiwanský film The Last Painting, dej ktorého sa odohráva v deň taiwanských volieb. Študentku tretieho ročníka vysokej školy Yang Chieh nájdu v jej prenajatom byte mŕtvu. Študentkino telo s vylúpenými očami je potreté olejovými farbami. Dôkazy poukazujú na jej spolubývajúceho a kamarátku.

O záhadnom zmiznutí Magdalény rozpráva brazilský film Elon Does Not Believe to Death. V réžii Ricarda Alvesa mladšieho sa Magdalénin muž Elon rozhodne zistiť, čo sa jeho milovanej stalo. Elon pri riešení záhady nestráca svoj zdravý úsudok.