fbpx

Cinematik navštívia Noví Rusi!

5. septembra 2009

Ruská kinematografia má mimoriadne bohatú históriu aj súčasnosť. V rozlohou najväčšej krajine sveta vzniká niekoľko desiatok filmov ročne a to značne rôznorodých. Nakrúca sa tu všetko od malých, umelecky ambicióznych projektov až po vysokorozpočtové produkcie, snažiace sa konkurovať hollywoodskym blockbusterom. Ruské filmy majú úspech u divákov (nie len domácich) a zbierajú festivalové ocenenia po celom svete. Na tohotoročnom Cinematiku vám v sekcií Rusko pod lupou nepredstavíme tie najžiarivejšie festivalové hity svetoznámych tvorcov, ale menej známe, určite však nie menej zaujímavé tituly. Prehliadnuť by ste v nijakom prípade nemali ani špeciálnu pod-sekciu Noví Rusi! V rámci nej budete mať možnosť vidieť absolventské filmy mladých ruských filmárov. Konkrétne pôjde o sedem snímok (približne dvadsaťminútových) a všetky premietneme naraz v rámci jedného bloku nazvaného Noví Rusi! (Nedeľa 13.9.2009 o 14:00, kino Fontána). Jedna nádejná režisérka a jeden producent prídu filmy v tejto sekcií predstaviť osobne.

Režisérka Natalia Merkulová uvedie svoju snímku Dcéra sledujúcu starého chorého muža na invalidnom vozíku, žijúceho so svojou dospelou slobodnou dcérou. Ide o príbeh kontroverzného a súčasne zábavného vzťahu. Sekcia Noví Rusi! ponúkne aj ďalšie dve diela nádejných ruských režisérok. Od Eleny Drumovej uvidíte film Balónová baba o mužovi zamilovanom do nafukovacej slečny a režisérka Alla Kofmanová bude zastúpená snímkou Od štvrtka do piatku. Tá je príbehom muža, jeho ženy a dcéry chystajúcich sa navždy odísť do cudziny. Uprostred ich rozlúčkovej „pelmeňovej party“ vypláva na povrch pravda, ktorá možno zmení všetky ich plány.

Okrem trojice diel predstavujúcich tvorbu mladých talentovaných režisérok v rámci bloku Noví Rusi! uvidíte: Jeden deň v živote rodiny bývajúcej neďaleko letiska (Babie leto); poetický film o predstavách a snoch malého chlapca, nakrútený v jednom zábere (Pole, klauni, jablko); ženu zvádzajúcu uprostred noci muža, ktorý nemôže spať (Rozlúčka) a konfrontáciu lekára prvej pomoci so sebou samým (Tequila).