fbpx

Cinematik dá priestor najlepším domácim dokumentom a to v slovenských premiérach

23. júla 2023

Cinematik.doc je filmovou súťažou nových dokumentov od domácich filmárov a filmárok. Tento rok sa v sekcii stretne osem titulov, pričom väčšinu z nich budú môcť návštevníci Cinematiku vidieť na veľkom plátne v slovenských či festivalových premiérach.

Jedným zo súťažných titulov bude portrét scenáristu, režiséra, esejistu a básnika Eduarda Grečnera, ktorý pod názvom Pravda je to najdôležitejšie (2023) nakrútil Maroš Brázda. Pôjde o slovenskú premiéru. Michal Fulier a Jana Bučka Kovalčíková predstavia film Čo ste urobili Rusom? (2023), ktorý sleduje humanitárne aktivity neziskovej organizácie Depaul na území vojnovej Ukrajiny. Film uvedie Cinematik v slovenskej festivalovej premiére.

Ľubomír Ján Slivka vo filme Andy Warhol – Americký sen (2023) ponúka životopis slávneho umelca slovenského pôvodu. Chýbať v súťaži nebude ani zatiaľ ostatný film Jara Vojteka Turnus (2022), ktorý sleduje osudy Slovákov cestujúcich za prácou do zahraničia, či úplná novinka Roberta Kirchhoffa Všetci ľudia budú bratia (2023) skúmajúca osobnosť Alexandra Dubčeka a jeho presah do dnešných dní. Pôjde o slovenskú premiéru dokumentu.

Z celkom iného súdka je titul Šťastný človek (2023): Soňa G. Lutherová v ňom sleduje tranzíciu ženy na muža v kontexte každodenného rodinného života. Film uvedie Cinematik v slovenskej premiére.

Súťažnú osmičku uzatvára Územie fantázie (2023), v ktorom režisérka Paula Maľárová skúma, ako sa chápanie vojny v spoločnosti mení v období dlhotrvajúceho mieru. K pravidelným účastníkom súťaže Cinematik.doc patrí aj Pavol Barabáš. Tentokrát na festival prinesie film Veľký kaňon (2023), ktorý je jeho osobnou spomienkou na vodáka Jožka Černého.