fbpx

Cinematik 2010 v znamení dánskeho filmu

19. júla 2010

Piaty ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch, ktorý sa uskutoční od 9. do 15. septembra 2010, ponúkne bohaté zastúpenie dánskej kinematografie, a to prostredníctvom hneď dvoch nesúťažných sekcií, pripravených v spolupráci s Veľvyslanectvom Dánskeho kráľovstva v Slovenskej republike a Dánskym filmovým inštitútom.

Sekcia DoKma: Dánske dokumenty zostavená programovým riaditeľom jedného z najprestížnejších dánskych filmových festivalov (CPH: PIX) Thure Munkholm prinesie prehľad toho najlepšieho, čo sa na poli dánskeho dokumentu vyprodukovalo za obdobie posledných piatich rokov. Za všetky snímky z tejto sekcie spomeňme napríklad road movie Divoké srdcia o mladých ľuďoch z rovnomenného dánskeho „mopedového“ gangu, ktorí hľadajú osobnú slobodu, vlastnú identitu, uznanie a lásku. Dokument Mechanická láska rozpráva o vzájomnom vzťahu medzi robotmi a človekom; o ľuďoch majúcich blízko k umelej inteligencii. Pozornosti by v nijakom prípade nemal uniknúť držiteľ Veľkej ceny poroty za dokument na prestížnom festivale Sundance 2010. Film Červená kaplnka sledujúci cestu Bezškrupulózneho novinára a komikov za humorom v krajine, kde “končí každá zábava“ – v Severnej Kórei.

V znamení dánskej kinematografie bude na tohtoročnom Cinematiku aj retrospektívna sekcia Rešpekt. Nicolas Winding Refn je jedným z najtalentovanejších a najoriginálnejších mladých dánskych režisérov súčasnosti. Cinematik odpremieta v rámci sekcie venovanej tomuto výnimočnému tvorcovi s originálnou víziou všetky jeho celovečerné filmy. Nebude chýbať ani bonus v podobe dokumentu dánskej režisérky Phie Ambo Hráč o neľahkej situácii, do ktorej sa Refn a jeho najbližší dostali po nakrútení filmu Strach X.
Refn scenáristicky a režijne debutoval vo svojich 24 rokoch – dnes už bezpochyby kultovým – nekompromisným pohľadom do kodaňského podsvetia pod názvom Pusher (snímka sa o niekoľko rokov neskôr dočkala dvoch pokračovaní). Po tomto debute prišiel opäť so  štylizovanou, drsnou drámou Bleeder, ktorá získala prestížne ocenenia na medzinárodných filmových festivaloch po celom svete. Thriller Strach X je jeho prvým anglicky hovoreným filmom, kde si John Turturro zahral úlohu zamestnanca bezpečnostnej služby, zúfalo pátrajúceho po vrahoch svojej manželky. V roku 2008 nakrútil Refn film Bronson, sureálny životopis najznámejšieho britského väzňa – Michaela Petersona. Po Bronsonovi nasledoval zatiaľ jeho posledný film, metafyzická vikingská meditácia o objavovaní „nového sveta“ Valhalla Rising.