fbpx

Cenzorka ocenená na festivale v Benátkach. Cinematik otvorí jedným z najdiskutovanejších filmov týchto dní.

11. septembra 2021

Porota sekcie ORIZZONTI – 78. ročníka festivalu v Benátkach (Jasmila Žbanić, Mona Fastvold, Shahram Mokri, Josh Siegel, Nadia Terranova) ocenila slovenský film Cenzorka za najlepší scenár. Veľká gratulácia pre Petra Kerekesa a Ivana Ostrochovského a tešíme sa na slovenskú premiéru na Cinematiku. Cenzorka otvorí 16. ročník a ceremoniál je prístupný (do naplnenia sály) aj pre akreditovaných účastníkov a účastníčky. Na Cinematiku, ktorý sa tento rok uskutoční od 14. do 19. septembra, bude mať Cenzorka svoju slávnostnú slovenskú premiéru.

Mladá Lesja v záchvate žiarlivosti zavraždila svojho muža. Hoci bola v tom čase tehotná, trest ju neminul. V odeskej väznici na juhu Ukrajiny si má odsedieť sedem rokov. Práve tam stretáva osamelú operačnú dôstojníčku Irinu, ktorá je v nápravnovýchovnom zariadení poverená obzvlášť chúlostivou povinnosťou: Ako profesionálna cenzorka musí čítať a kontrolovať všetku korešpondenciu medzi odsúdenými a ich rodinou, priateľmi, ale aj ľúbostnými partnermi. Osudy dvoch diametrálne odlišných žien sa prepletajú, keď Lesja po neúspešnej žiadosti o podmienečné prepustenie bojuje o to, aby jej syn Kolja neskončil v detskom domove.

Námet Cenzorky priniesol Ivan Ostrochovský, ktorý sa na filme podieľal ako spoluautor scenára aj producent. Pôvodne pripravovali dokument o nevšednej práci a osudoch skutočných väzenských cenzorov. Slovenskí filmári v rámci príprav navštívili hneď niekoľko ukrajinských väzníc a práve v jednej z nich stretli Irinu Alexandrovnu, skutočnú väzenskú cenzorku, ktorá vo filme stvárňuje samú seba. Podľa slov Petra Kerekesa mala byť Irina len epizódnou postavou, no príbeh single päťdesiatničky, ktorá celé dni číta ľúbostnú korešpondenciu cudzích ľudí, tvorcov zaujal natoľko, že sa rozhodli vystavať okolo neho celý film. Pre oceňovaného dokumentaristu Kerekesa to nakoniec bude celovečerný hraný debut.