fbpx

13. Cinematik divákom prináša opäť pozoruhodné a kvalitné filmy

5. augusta 2018

Nadchádzajúci 13. ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch ani tento rok nezabúda na svoju pravidelnú sekciu Eye on Films. Rovnomenná platforma, ktorú založila spoločnosť Wide Managment, si dáva za cieľ pravidelne prezentovať prvé a druhé filmy režisérov z celého sveta. V súčasnosti má viac ako 152 partnerských organizácií z vyše 40 krajín, medzi ktoré patrí aj festival Cinematik.

V sekcii Eye on Films festival premietne realistický portrét mladých ľudí Danmark mladého režiséra Kaspera Runea Larsena. Mladý dvadsaťdvaročný Norge je typický flákač – v jednej ruke pivo, v druhej marihuanová cigareta a ústa plné veľkohubých plánov. Jeho jediným kamarátom je Myre. Obaja snívajú o tom, že sa raz presťahujú do väčšieho mesta ako Aarhus či Berlín. Ich plány zhatí mladá Josephine, ktorá tvrdí, že Norge je otcom jej ešte nenarodeného dieťaťa.

Silný príbeh dospievajúcich prináša aj holandsko-belgický film We, ktorý sa odohráva počas jedného horúceho leta. Ôsmi tínedžeri sa snažia zahnať nudu hraním všakovakých hier. Rozdiely medzi tým, čo je dobré a zlé, sa zahmlievajú. Sexuálna zvedavosť prekračuje hranice a z nevinných detí sa postupne stávajú neľútostní predátori.

Nina z rovnomenného poľského filmu je vydatá za Wojteka, s ktorým nemôže napriek snahám otehotnieť. Mladý pár vyhľadá matku, ktorá im má vynosiť dieťa. Záhadná a krásna Magda však prebudí v Nine nečakané pocity. Prinesie vzťahový trojuholník s queer tematikou všetkým vytúžené šťastie?

K téme prichádzajúceho rodičovstva sa vyjadruje aj švajčiarska snímka Goliath. Keď Jessy povie Davidovi, že je v druhom stave, David spanikári. O pár dni neskôr David nedokáže svoju partnerku dostatočne ochrániť pred výtržníkmi. Rozhodne sa posilňovať a užívať. Verí, že svaly mu dodajú pocit sily a istoty. S rastúcou silou sa však začne meniť aj Davidova osobnosť, čím sa postupne stáva až ohrozením pre samotnú Jessy a ich nenarodené dieťa.

V sekcii Eye on Films nájdeme aj francúzsku komédiu Tazzeka. Protagonistom snímky je mladý Eliáš, ktorý vniká to tajov marockej kuchyne, ktoré mu odhalila jeho stará mama a ktorá ho aj vychovala. Po stretnutí s parížskym šéfkuchárom sa rozhodne opustiť domov a odchádza do Paríža. Ako nelegálny prisťahovalec sa však v Paríži musí vypriadať s finančnými problémami, ako aj nestabilnou prácou.