fbpx

10. ročník Cinematiku pozná svojich víťazov

15. septembra 2015

Filmový festival Cinematik uzatvoril prvú dekádu a na slávnostnom ceremoniáli udelil po desiatykrát ceny. 15 európskych filmových kritikov rozhodlo, že víťazom sekcie Meeting Point Europe sa stane film anglického režiséra Petra Stricklanda Motýle o vzťahu zberateľky motýlov a jej milenky, ktoré žijú vo svojom svojbytnom a trochu výstrednom svete na chátrajúcom šlachtickom sídle. Porotu zaujala táto štýlová kinofilná lahôdka vyznačujúca sa podmanivou erotickou atmosférou a výraznou hudobnou zložkou. Cenu Meeting Point Europe Award si Peter Strickland prevzal v Piešťanoch osobne.

Druhá súťaž Cinematik.doc zameraná na aktuálnu slovenskú dokumentárnu tvorbu pozná takisto svojho víťaza. Medzinárodná porota v zložení Ania Szczepanska, Eva Tomanová a Martin Palúch udelila snímke vlna vs. breh Cinematik.doc – Cenu Literárneho fondu spojenú s finančnou prémiou v hodnote 600 eur. Režisér a kameraman Martin Štrba vykreslil v tomto živelnom dokumente generáciu študentov a ich spoločné chápanie umeleckej fotografie v 80. rokoch na pražskej FAMU.

Srdcia divákov si tento rok najviac získal Xavier Dolan a jeho snímka Mami!, ktorá získala Cenu divákov. V sekcii Eye on Films zameranej na prvé a druhé filmy mladých režisérov návštevníkov najviac oslovil noirový film Krutý od francúzskeho režiséra Erica Cherriéra.

Cinematik uviedol tento rok až tri premiéry slovenských filmov. Jedna z nich patrila aj najnovšiemu dokumentárnemu filmu Ladislava Kaboša, Farby piesku, ktorá získala Cenu primátora. Téma časozberného dokumentu o životnom príbehu zdravotnej sestry, ktorá 20 rokov pracovala líbyjskej nemocnici je v kontexte súčasných udalostí veľmi aktuálna a naliehavá.

10. ročník Cinematiku priniesol viac ako 160 filmov a množstvo sprievodných podujatí. Tento rok si piešťanský festival vytýčil za cieľ “objavovať nové svety” a v duchu tohto hesla priblížil svojím navštevníkom aktuálnu katalánsku kinematografiu a jej výrazné režisérske osobnosti. Hlavným hosťom sa tak stal katalánsky režisér Jaime Rosales, ktorý si prevzal cenu Rešpekt.