Za hranicou kultu: Western inak
23. augusta 2012
Western… Široké pláne amerického divokého západu. Novovznikajúce usadlosti v prérii. Karmínovočervený západ slnka. Kone. Fúzy a brada. Statoční, osamelí kovboji. Fazuľa na panvici a kolty zavesené prekliato nízko. Neľútostné prestrelky s dobrým koncom. Ozajstní, vetrom ošľahaní hrdinovia na strane dobra. Človek človeku kojotom. Česť a spravodlivosť nadovšetko…
Od roku 1903, keď vo Veľkej vlakovej lúpeži Edwina S. Portera po prvý krát z plátna na zdesené publikum namieril bandita a vystrelil, pretieklo v Mississippi veľa krvi. Odvtedy si v tomto, v počiatkoch výsostne americkom, žánri konské kopytá vyšľapali cesty v mnohých kútoch sveta. Aj mimo neho. Svedčia o tom spaghetti westerny (Taliansko), paella westerny (Španielsko), kiwi westerny (Nový Zéland), osterny (východná Európa), curry westerny (India) či kimchi westerny (Južná Kórea). Ani miešanie so sci-fi či hororom westernu nie je cudzie. Nehovoriac o halucinogénnych acid westernoch. Krtko. Hrdinovia divokého západu, tak ako hodnoty spoločnosti, sa v priebehu dekád menili. Od archetypálnych osamelých bojovníkov na strane zákona cez ziskuchtivých, na sebastredných nájomných pištoľníkov až po superhrdinov s nadprirodzenými schopnosťami.
Western inak… Široké pláne mandžuskej púšte. Spustnuté mesto v španielskej Almérii. Nekonečný vesmír. Krvavočervený západ slnka. Kone, motorky, autá. Fúzy a brada. Divokí kovboji na strane zisku. Automatické zbrane zavesené prekliato nízko a guľomety. Neľútostné prestrelky s akýmkoľvek koncom. Ozajstní, vetrom ošľahaní zločinci. Človek človeku kojotom. Česť a spravodlivosť, tá je tu rozšírená asi tak ako ústna hygiena…
Rastislav Steranka