fbpx

Vzdávame hold legende

7. septembra 2010

Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany prichádza v rámci svojho 5. ročníka s novou sekciou nazvanou Cinematik Homage. Každý rok festival pripomenie významný film z dejín kinematografie, či už pri príležitosti výročia jeho premiéry, narodenia alebo úmrtia jeho režiséra.

V roku 2010 sa uskutoční Cinematik Homage: Eric Rohmer. Eric Rohmer (4. apríl 1920 – 11. január 2010; vlastným menom Jean-Marie Maurice Schérer) sa do povedomia divákov zapísal ako tvorca viacerých sérií filmov (Morálne príbehy, Príbehy štyroch ročných období), v ktorých hlavnými námetmi boli rôzne variované a kombinované ľudské vzťahy, často partnerské (a nie zriedka viacuholníkové). Do svojich filmov často vkladal dlhé dialógy postáv, za čo bol obviňovaný z prílišnej literárnosti. Na margo toho svojho času povedal: „To, čo rozprávam, nerozprávam slovami. Nerozprávam to ani obrazmi, so všetkou úctou k partizánom čistej kinematografie, ktorí rozprávajú obrazmi ako hlucho-nemý rozpráva svojimi rukami. Nakoniec, ja nerozprávam, ja ukazujem. Ukazujem ľudí, ktorí sa pohybujú a rozprávajú. To je to jediné, čo viem robiť, ale to je môj skutočný objekt. To ostatné, súhlasím, je literatúra.

Nedožitých 90 rokov Erica Rohmera si na Cinematiku pripomenieme projekciou jeho vari najslávnejšieho filmu Moja noc s Maud. Jean-Louis Trintignant tu stvárnil inžiniera Jeana-Louisa, ktorý sa po návrate z cudziny usadil v Clermont-Ferrand. Počas vianočného obdobia spoznáva dve ženy, blonďavú Françoise (Marie-Christine Barraultová) a tmavovlasú, čerstvo rozvedenú Maud (Françoise Fabianová). Obe ho svojim spôsobom zaujmú a volí si medzi nimi svoju životnú družku. Filmu okrem svižných dialógov a kvalitných hereckých výkonov dominuje pôsobivá kamera Néstora Almendrosa (tento kameraman spolupracoval s Rohmerom opakovane, rovnako ako aj s ďalším predstaviteľom „tvrdého jadra“ francúzskej novej vlny – Françoisom Truffautom).

(autorom textu je Michal Michalovič)