fbpx

Víťaz hlavnej ceny festivalu v Cannes, víťaz diváckej ceny v Mníchove, či prekvapenie zo Sundance? To všetko len na Cinematiku.

18. júla 2023

MFF Cinematik sa bude vo svojich tradičných piešťanských priestoroch tento rok konať od 12. do 17. septembra. Opäť pôjde o mimoriadny ročník s množstvom divácky atraktívnych projekcií, medzi ktorými nebudú chýbať ani novinky z aktuálnych ročníkov medzinárodných festivalov Cannes, Sundance, Berlinale, Benátky, Locarno a mnohých ďalších. Filmy budú uvádzané v exkluzívnych slovenských premiérach.

Za všetky spomeňme aspoň titul Anatómia pádu (Anatomie d’une chute, 2023), s ktorým francúzska režisérka Justine Triet získala tento rok v Cannes Zlatú palmu.

Čiastočne je „Anatomie d’une chute“ súdnou drámou, čiastočne je portrétom komplikovanej ženy, čiastočne je analýzou rozpadajúceho sa manželstva, čiastočne je príbehom o neľahkom dospievaní. Nemecká herečka Sandra Hüller (Toni Edmann) stvárňuje spisovateľku obvinenú z vraždy manžela. Kľúčovou postavou príbehu je aj spisovateľkin yn. Ako jediný svedok vraždy čelí morálnej dileme. Film trvá dve a pol hodiny, je strhujúci, vrstevnatý a neustále nás núti premýšľať a prehodnocovať morálne východiská.

Rovnako sme v programe hrdí na kórejský film Minulé životy (Past lives, r. Celine Song, 2023), ktorý mal divácky veľkolepú premiéru na festivale Sundance a zároveň sa uchádzal o Zlatého medveďa na Berlinale. V kórejčine existuje slovo In-Yun, ktoré znamená ,,spojení osudom‘‘. Keď sa dvaja ľudia stretnú, znamená to, že ich osudy boli prepletené aj v ďalších životoch.

Citlivá moderná romanca rozpráva príbeh spisovateľky Nory, a jej dvoch lások – tej detskej – Hae-Sunga, a tej dospelej – Arthura, odohrávajúci sa naprieč kontinentmi a desaťročiami. Noru a Hae-Sunga delia desaťtisíce kilometrov, spája ich však výnimočne hlboké puto. Po viac než dvoch dekádach odlúčenia sa stretávajú v New Yorku, kde Nora žije so svojim americkým manželom Arthurom. Nečakané stretnutie s osudovým mužom núti Noru pýtať sa zásadnú otázku – Čo by bolo, keby? Dojemnosť filmu nespočíva ani tak v stratenej láske, ako v aspektoch potenciálnych paralelných životov.

Na Cinematiku sa v slovenskej premiére predstaví aj ďalší špičkový film – Karaoke blues (Kuolleet lehdet, 2023) od nezameniteľného Aki Kaurismäkiho, ktorý získal divácku cenu na IFF Mníchov avo svoj. Tragikomický príbeh dvoch ľudí, ktorých spojí nielen láska, ale aj boj o miesto na tomto svete. Sú v náročných životných situáciách, napriek tomu to nevzdávajú. Jemný humor, citlivý scenár a precízny výber prostredí, hudby a hereckého obsadenia – to všetko vytvára z najnovšieho Kaurismäkiho filmu nezabudnuteľný zážitok.